pawlowice

10 maja 2016 r. - Dąb Przewodnik obok galerii - Poniżej materiał Gazety Wrocławskiej o jedynym na terenie osiedla Huby pomniku przyrody.

"Czy dąb Przewodnik umiera? - Dęby szypułkowe stosunkowo późno wchodzą w okres wegetacji. Pod względem rozwoju pędów wykazują duże różnice, do 3-4 tygodni. Przewodnik zawsze później budził się do życia, co wynika z jego indywidualnych cech osobniczych (ekotyp). Ma zdrowe, nabrzmiałe pąki, co świadczy o żywotności drzewa - opowiada Grzegorz Mikołajczak, kierownik Działu Ochrony Przyrody i Leśnictwa we wrocławskim magistracie. Niedawno w przetargu została wybrana firma, która będzie odpowiedzialna za pielęgnację zieleni przy Przewodniku oraz innego pomnika przyrody: dębu Nestor przy ul. Czeskiej. Przetarg wygrał Zakład Ochrony i Kształtowania Środowiska Cezary Dulny z Galowic, zabiegi mają obejmować m.in. podlewanie nasadzeń i zabiegi pielęgnacyjne skwerów (łącznie ok. 600 m kw.). Umowa jest warta 10,8 tys. zł, obowiązuje do końca października. Największym zmartwieniem przy pielęgnacji Przewodnika jest obecność pasożytniczego gatunku grzyba flagowca olbrzymiego. - Obserwujemy zasychanie w górnej części korony pędów, tzw. „suchoczuby”. W wyniku analiz glebowych stwierdzono jednak, że drzewa nie trzeba zasilać substancjami pokarmowymi, ponieważ wszystkie wymagane pierwiastki występują w odpowiedniej ilości - mówi Grzegorz Mikołajczak. - Grzyby flagowce znajdują się na licznych egzemplarzach starszych drzew we Wrocławiu. Przewodnik ma 300 lat i z racji wieku, wszechobecnego betonu i spalin musi być osłabiony. Ten grzyb prowadzi do rozkładania się drewna - tłumaczy dendrolog dr Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego. Co godzinę monitorowany jest stan wody przy Przewodniku. Wpływ budowy galerii Wroclavia na Przewodnika pokazuje 9 piezometrów - wydrążonych w ziemi otworach o niewielkiej średnicy, które służą do pomiarów wody. Na razie nie stwierdzono obniżenia wód gruntowych". Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl

dab przewodnik


Wachlarzowiec olbrzymi (Meripilus giganteus Pers.) P. Karst.) – gatunek grzybów z rodziny wachlarzowcowatych (Meripilaceae). Jest to jeden z największych grzybów hubowatych, którego pojedyncze rozety osiągają wagę do kilkunastu, a skupienia owocników przy jednym pniu do kilkudziesięciu kilogramów. Rośnie u podstawy różnych gatunków drzew liściastych, wyjątkowo także drzew iglastych. Zwykle przy martwych pniach, rzadziej jako pasożyt żywych drzew. Chętnie rośnie na siedliskach antropogenicznych: parkach, przydrożnych drzewach. W naturalnych kompleksach leśnych spotykany wyjątkowo rzadko. Ze względu na upodobanie do antropogenicznych stanowisk zwany również "grzybem parkowym". Do października 2014 r. znajdował się na liście grzybów chronionych.

 

Osiedle Huby
ul. Gliniana 55/2
50-525 Wrocław
71 336 96 22
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP