Kontrast

psy

Górka Friebego, Psi Park, Skwer Marka Edelmana, Skwer Obrońców Wrocławia 1997 czy Skwer Psa Hachikō to nazwy zgłoszone w konkursie na nazwę skweru u zbiegu ulic Sztabowej i Powstańców Śląskich, dla którego nazwy szukamy wraz z Towarzystwem Miłośników Wrocławia oraz Portalem i Magazynem Wroclife.


Skwer ten to wyjątkowy teren zieleni w naszym mieście: znajduje się tu z wymarzony plac zabaw dla czworonogów wyposażony w  obręcze, przeszkody, płotki do ćwiczeń i zabaw z psami. Cały park (nie tylko psi wybieg!) wciąż czeka na swoją oficjalną nazwę, którą może pomóc wybrać każdy z Was.


Wszystkie propozycje zostały zgłoszone przez mieszkańców. Nazwę, która zwycięży w konkursie, samorząd Osiedla przekaże komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej, która odpowieda za sprawy nazewnictwa ulic, placów i parków na terenie Wrocławia. Nazwa zacznie oficjalnie obowiązywać po wejściu w życie uchwały, którą będą musieli podjąć radni miejscy.


Głosowanie potrwa od 14 lipca do 28 lipca do godz. 23.59. Swój głos możecie oddawać ponadto za pomocą karty do głosowania w siedzibie Rady Osiedla Powstańców Śląskich przy ul. Gajowickiej 96a. By zagłosować wystarczy oddać głos w ankiecie na stronie http://wroclife.pl/nasze-miasto/nowy-skwer-przy-powstancow-slaskich-konkurs-nazwa/ Swój głos możecie oddać ponadto za pomocą karty do głosowania w siedzibie Rady Osiedla Powstańców Śląskich przy ul. Gajowickiej 96a.

Która z propozycji najbardziej Was przekonuje? Przeczytajcie uzasadnienia nazw w rozszerzeniu newsa!

1. Górka Friebego
Karl August Friebe (ur. 17.01.1800r. w Czernicy, zm. 11.05.1861r. we Wrocławiu) właściciel cieszącego się największym w mieście uznaniem browaru, długoletni dzierżawca Piwnicy Świdnickiej. Wybitna postać ówczesnego wrocławskiego środowiska biznesowego, miłośnik i mecenas sztuki, wizjoner przemysłu rozrywkowo-rekreacyjnego. W 1854r. z jego inicjatywy w okolicach dzisiejszych ulic Sztabowej, Pretficza i Powstańców Śląskich otwarto założenie ogrodowe zwane Górką Friebego. Korespondent warszawskiego pisma „Kłosy” tak opisywał obiekt w czerwcowym numerze z 1883r.: „Urządzili tedy ogród na pięć tysięcy krzeseł,z elektrycznym oświetleniem, pięćdziesięciu kelnerów w dzień otwarcia nie mogło sobie dać rady – cały Wrocław wywędrował na Kleinburską drogę (ul. Powstańców Śląskich), o krzesła bójki staczano”. Dziennikarz nie przesadził. Etablissement Friebeberg był rozległym kompleksem rozrywkowo-rekreacyjnym. Zadbany park mieścił otwartą pijalnię wyposażoną w chłodnię piwa (zasilaną lodem wybieranym zimą z wrocławskich rzek oraz przywożonym z alpejskich lodowców – wówczas była to niezwykle ekskluzywna nowinka). Rozbudowany przez potomków Karla Augusta kompleks Friebeberg był naprawdę imponujący: miał wielką salę gastronomiczno-koncertową, punkt widokowy, skład beczek oraz pięciohektarowy ogród z muszlą koncertową, fontannami, pomnikami i kolumnadami. Obok głównego budynku znajdowała się rotunda, w której prezentowano „Panoramę bitwy pod Spichern” (obiekt podobny do dzisiejszej ekspozycji „Panoramy Racławickiej”). Obiekt istniał do 1945 roku (został rozebrany wskutek uszkodzeń wojennych) w miejscu dzisiejszego skweru. Pozostałości hali zostały ostatecznie usunięte podczas realizacji budynku Rondo Verona. Jedynym widocznym śladem dawnej chwały jest płyta taneczna – obiekt unikalny w skali naszego miasta, obecnie niszczejący. Uważny obserwator dostrzeże wyłaniający się spod ziemi obrys fontanny (druga – zachowana na powierzchni – mieści się już na prywatnej działce)
i postumenty dawnych konstrukcji oświetleniowych.

Przywrócenie temu terenowi historycznej nazwy mogłoby być zaczątkiem do przywrócenia i przybliżenia mieszkańcom pamięci historycznej tego miejsca, np. poprzez zapoznanie z jego dziejami przy pomocy tablic edukacyjnych. Ponadto umożliwiłoby egzekwowanie od miasta ochrony zabytkowej płyty oraz wspomogłoby zabiegi o rewitalizację zieleni i alejek oraz montaż oświetlenia.
Ciekawostka: pobliska ulica Łączności przed wojną nosiła imię Friebego (według ksiąg adresowych znajdowała się tam rezydencja rodziny Friebe). Świadczy to o wielkiej estymie, jaką cieszył się Karl August już za swojego życia.

2. Psi Park
Zdaniem zgłaszającej jest to nazwa zwyczajowa używana przez okolicznych mieszkańców już od kilku lat.

3. Skwer Marka Edelmana
Marek Edelman to jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, propagator wiedzy o powstaniu i grozie holocaustu, bohater jednej z najważniejszych książek dotyczących szoah – „Zdążyć przed Panem Bogiem”, wywiadu-rzeki spisanego przez Hannę Krall. Po wojnie ceniony kardiochirurg, który przyczynił się do rozwoju tej dziedziny medycyny w powojennej Polsce.
W latach 70 i 80 działacz opozycyjny, internowany w stanie wojennym, uczestnik technicznych ustaleń w podkomisji ds. zdrowia podczas obrad Okrągłego Stołu. Członek Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kawaler Orderu Orła Białego.
Marek Edelman jest wybitną postacią historyczną. Do tej pory nie doczekał się upamiętnienia we Wrocławiu. Nadanie jego imienia skwerowi przy ul. Sztabowej stanowiłoby ponadto wyraz pewnej konsekwencji w nazewnictwie niewielkich oaz zieleni w tej części miasta: nieodległy skwer ze stawem (Osiedle Borek) nosi imię Mordechaja Anielewicza, poprzedniego przywódcy powstania w getcie, zaś jeden z najciekawszych placów zabaw w naszym mieście (Osiedle Gajowice) znajduje się na Placu Icchaka Lejba Pereca, wybitnego żydowskiego pisarza i poety, ważnego działacza społecznego.

4. Skwer Obrońców Wrocławia 1997
W tym roku (2017) mija dokładnie 20 lat od powodzi tysiąclecia. W 1997 roku wielka fala zalała stolicę Dolnego Śląska oraz tereny położone wokół Odry. Wydarzenie to, które nazwano Powodzią Tysiąclecia, zapisało się mocno w kronikach historycznych miasta. Wydarzenia sprzed 20 lat zasługują na szczególną pamięć przyszłych pokoleń ze względu na trud i poświęcenie mieszkańców miasta w walce z żywiołem. Wielka solidarność międzyludzka i poświęcenie pozwoliły obronić miasto w kilku bardzo ważnych punktach i nie doprowadzić do zalania innych dzielnic. Wrocław musi mieć miejsce, które upamiętnia bohaterskich obrońców.

5. Skwer Psa Hachikō
"Moim zdaniem będzie to idealna nazwa dla tego parku, ponieważ znajduje się w nim teren, na którym mieszkańcy mogą tresować i bawić się ze swoimi psami. W pewien sposób nazwa mogłaby sugerować co znajduje się w tym miejscu. Jednocześnie można upamiętnić w ten sposób jednego z najwierniejszych i najbardziej lojalnych psów w historii, który na stałe zagościł w kulturze wielu krajów." (uzasadnienie zgłaszającego).

urny

Kalendarz - Powstańców Śląskich

Kwiecień 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Powstańców Śląskich - najbliższe wydarzenia

czwartek 19 kwiecień, 17:00 - 19:00
dyżur radnych
czwartek 19 kwiecień, 17:30 - 19:00
spotkanie grupy Radni ds. cyfryzacji
środa 25 kwiecień, 10:00 - 12:00
dużur radnych
czwartek 26 kwiecień, 17:00 - 19:00
Osiedlowy Klub Gier Planszowych
czwartek 26 kwiecień, 17:00 - 19:00
dyżur radnych
środa 2 maj, 10:00 - 12:00
dużur radnych
czwartek 3 maj, 17:00 - 19:00
dyżur radnych
środa 9 maj, 10:00 - 12:00
dużur radnych
czwartek 10 maj, 17:00 - 19:00
dyżur radnych
środa 16 maj, 10:00 - 12:00
dużur radnych

Powstańców Śląskich - Galeria

cui

Samorząd Osiedla Powstańców Śląskich:
Zarząd Osiedla oraz Rada Osiedla
ul. Gajowicka 96A
53-422 Wrocław
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.