pawlowice

Strefa platnego parkowania to temat, który wzbudza emocje chyba u każdego mieszkańca. Dotyczy zarówno właścicieli samochodów ale nie tylko.

Życie w mieście nie może być postrzegane tylko przez pryzmat miejsca do trzymania pojazdów. Miasto jest miejscem do życia dla jego mieszkańców. Dlatego też w wyniku wzrostu liczby samochodów ponad możliwości przestrzenne miast pojawiła się konieczność uporządkowania tego stanu.

Warto zwrócić uwagę, że SPP nie jest sposobem na wyciągniecie kolejnych pieniędzy od mieszkańców  - (takie twierdzenie jest  manipulacją i nadużyciem) ale próbą uporządkowania sytuacji.

SPP została wprowadzona w kilku wrocławskich osiedlach, w tym na osiedlach sąsiadujących z Gajowicami. Rzut oka na Powstańców Śl, czy Przedmieście Świdnickie i można sprawdzić jak wygląda sytuacja, natomiast mieszkańcy graniczących ulic zauważyli niewątpliwie wzrost liczby samochodów na gajowickich parkingach nie należących do mieszkańców tychże ulic.

Od dnia  23 czerwca 2022 r. osiedle Gajowice zostało objęte Strefą Płatnego Parkowania (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia nr IV/1472/22, poprzedzoną uchwałą RO VIII/48/2022) jako podstrefa XVI. 

Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania w obszarze śródmiejskim Wrocławia znacząco poprawiło dostępność miejsc postojowych dla mieszkańców, zajmowanych do tej pory przez turystów, przejezdnych,  oraz osoby, które nie zamieszkują danego obszaru.

Aktualnie  Gajowice otaczają osiedla, które po wprowadzaniu na ich terenie SPP mają już zamontowane parkometry (osiedla: Powstańców Śląskich i Przedmieście  Świdnickie) co powoduje dodatkowe utrudnienia w parkowaniu dla Mieszkańców Gajowic. Osoby niemające uprawnień do abonamentowego parkowania przenoszą się z tych osiedli na nasze  darmowe ulice.

Wprowadzenie SPP generuje dla Mieszkańców osiedla wiele korzyści w postaci:

-  uspokojonego parkowania,

- uregulowania ruchu drogowego (w tym rewizji dotychczasowych rozwiązań),

- eliminuje nadmiarowy postój pojazdów osób, którzy nie są Mieszkańcami, redukuje się parkowanie przez osoby, które mają swój cel podróży bliżej centrum, ale ze względu na opłaty parkują w dalszej odległości od swoich punktów docelowych i kontynuują podróż pieszo lub komunikacją miejską (a Gajowice stały się darmowym parkingiem przed pójściem do Rynku czy też wyjściem do kina czy teatru),

-częściej podejmowane są decyzje o rezygnacji z posiadania we Wrocławiu samochodu – dotyczy to głównie osób mieszkających tu czasowo (np. studentów oraz pracowników okresowych/kontraktowych niezwiązanych z miastem w sposób stały),

- w praktyce po wprowadzeniu opłat przynajmniej 15% miejsc postojowych jest dostępna niezależnie od pory dnia (a jako mieszkańcy znamy doskonale problemy z parkowaniem pod własnym domem i konieczność poszukiwania miejsca)

- następuje poprawa płynności ruchu w danym obszarze  (badania prowadzone w różnych miastach wskazują, że w obszarach śródmiejskich, w których nie ma
regulacji parkowania opłatami, średnio 20-30% dodatkowego ruchu w godzinach szczytowych generowana jest przez osoby poszukujące miejsca postojowego)

- następuje poprawa warunków bezpieczeństwa poprzez zachowanie wymaganych odległości od skrzyżowań, przejść dla pieszych i przystanków, poprawia się wzajemna widoczność
uczestników ruch. Istotna jest także poprawa jakości przestrzeni ulicy.

- funkcjonująca w związku z SPP zasada przekazywania zysków z parkowania na rzecz  terenów danego osiedla  - np. na remonty infrastruktury drogowej. Po uregulowaniu parkowania zdecydowanie łatwiej jest też wygospodarować dodatkowe miejsce na wprowadzenie dodatkowej zieleni przyulicznej, stojaków rowerowych, ławek itp

Koszty strefowego abonamentu dla zameldowanego mieszkańca  są wyjątkowo niskie i wynoszą  10 zł miesięcznie  lub 100 zł przy płatności rocznej (w przypadku posiadania więcej niż jednego pojazdu przez daną osobę stawki te wzrastają). Abonament umożliwia parkowanie bez konieczności korzystania z parkometrów na terenie całego osiedla, co gwarantuje darmowe parkowanie przed przedszkolem, szkołą,  biblioteką,  ulubionym sklepem, targowiskiem czy placówką ochrony zdrowia etc.

Aktualnie miasto nie rozpoczęło jeszcze prac projektowych obejmujących nasze osiedle.

Rada Osiedla Gajowice, ul. Lwowska 43, 53-515 Wrocław


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 www f logo RGB Blue 58

Deklaracja dostępności

 

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP