14 lipca 2015 r. - Hekatomba drzew przy ul. Sieradzkiej - Interwencja Zarządu Osiedla Huby w sprawie wycinki drzew przy ul. Sieradzkiej pod budowę supermarketu.
"Nasz znak: ROH/076/15 Wrocław, 14 lipca 2015 r.
Szanowny Pan Jan Chmielewski Przewodniczący Komisji Komunikacji i Ochrony Środowiska, Biuro Rady Miejskiej Sukiennice 9, 50-107 Wrocław
dotyczy: wycinki drzew przy ul. Sieradzkiej
W imieniu Rady Osiedla Huby chciałem na Pana ręce członkom Komisji Komunikacji i Ochrony Środowiska przekazać pismo WśiR UM Wrocławia stanowiące odpowiedź w sprawie wycinki drzew przy ul. Sieradzkiej. Być może rozbawi, a może zdziwi ono Szanownych Radnych nie mniej niż nas – radnych osiedlowych. W myśl tego pisma, zapisy MPZP dla Wzgórza Andersa, terenu rekreacyjnego w zamyśle uchwałodawcy, pozwalają na wycinanie drzew, dziwnym trafem tuż przed rozpoczęciem na pobliskiej działce budowy kolejnego supermarketu.
W odpowiedzi na pismo RO Huby o syg. ROH/070/15 z 3 lipca 2015 r. w sprawie wycinki kilkunastu dorodnych, kilkudziesięcioletnich drzew przy ul. Sieradzkiej, otrzymaliśmy 14 lipca 2015 r. odpowiedź z WśiR UM, o następujące treści (pismo w załączeniu) "dotyczy: wycinki drzew przy ul. Sieradzkiej we Wrocławiu. W odpowiedzi na (...) informuję, że na wniosek Fundacji Edukacji i Kultury Tikkun Olam z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Sieradzkiej 5 została wydana decyzja zezwalająca na usunięcie drzew (...) Do usunięcia zakwalifikowano drzewa w złym stanie zdrowotnym i stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. (...) Opłaty nie naliczono. W zamian za usuwane drzewa wnioskodawca został zobowiązany do dokonania nasadzeń w ilości 13 sztuk na terenie przedmiotowej nieruchomości". z-ca dyr. wydz. Małgorzata Demianowicz".
Tytułem komentarza zacytujmy art. 8 uchwały Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie MPZP dla ww. terenu (XXXIV/2317/05): " § 8. Na terenie objętym planem obowiązują następujące ustalenia dotyczące ochrony i kształtowania środowiska: (…) 4) zachowanie istniejących nasadzeń, zminimalizowanie wycinki drzewostanu; 5) zasada kompensacji: za każde wycięte zdrowe drzewo obowiązuje nasadzenie 3 sztuk w granicach planu". Podsumujmy to co zostało napisane do tej pory: na wniosek najemcy/dzierżawcy terenu (bo najprawdopodobniej nie właściciela) WśiR pozwala na usunięcie nieomal (patrz zdjęcie) wszystkich drzew znajdujących się wzdłuż dwóch granic działki z przyszłym sklepem. Zwykłe usunięcie zdrowych drzew skutkowałoby naliczeniem opłat i koniecznością nasadzenia drzew w ilości: wycięte x3. Wycinane są drzewa zagrażające bezpieczeństwu ludzi na jednej stronie działki – identyczne, co do gatunku i czasu nasadzenia, po przeciwnej stronie działki, pozostają zdrowe i „niezagrażające”. Zasada kompensacji w rozumieniu WŚiR pozwoliła na ogołocenie terenu z drzewostanu z promesą nasadzeń sadzonek za rok . Pytamy zatem: jak Pan i Rada Miejska Wrocławia rozumiecie zapisy MPZP o zminimalizowaniu wycinki drzew i zasadzie kompensacji? Z poważaniem Maciej Borowski, przew. Zarządu Osiedla Huby.