Kontrast

21 kwietnia 2016 r. - Koniec łapówki za Meliorancką? - Po trzy lata więzienia i 100 tysięcy złotych grzywny - to kary dla dwóch architektów za powoływanie się na wpływy korupcyjne we wrocławskim urzędzie miejskim. Jeden ze skazanych to były prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów.

Taki wyrok wydał dziś wrocławski sąd okręgowy. Skazani to dwaj architekci Dariusz D. i Mariusz K. Zostali zatrzymani w grudniu 2007 roku po tajnej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od podstawionego przez agentów człowieka wzięli 200 tys. złotych. Miała to być pierwsza rata łapówki dla urzędników. W zamian mieli doprowadzić do zmiany studium i planu zagospodarowania przestrzennego tak, by na terenie przy ulicy Melioranckiej na wrocławskim Zawidawiu można było postawić osiedle mieszkaniowe. Zaraz po przyjęciu łapówki zostali zatrzymani przez CBA.

(...) Główny dowód przeciwko oskarżonym to fakt, że - zaraz po zatrzymaniu - przyznali się do winy. Przyznali, że chcieli oszukać Jerzego Woźniaka. Kilka dni przed wzięciem 200 tys. złotych dowiedzieli się od urzędnika z magistratu, że jest szansa na zmianę planów co do gruntu na Melioranckiej. Wcześniej wydawało się, że żadnej szansy nie ma. Postanowili - jak sami wyjaśniali - wykorzystać informację i zarobić trochę pieniędzy. Dlatego wzięli gotówkę. Z tego powodu sąd ocenił, że nie ma znaczenia to, że wcześniej Woźniak ich kusił. Sąd nie miał też wątpliwości, że oskarżeni fałszywie powoływali się na dojścia do magistratu. Dlatego oskarżeni wyrządzili szkodę urzędnikom. Obrona już zapowiada apelację. Ten wyrok jest drugim w tej sprawie. Rok temu sąd okręgowy uniewinnił obu mężczyzn, ale sąd apelacyjny wyrok ten uchylił. - Byliśmy podżegani, namawiani. Już jeden wyrok w tej sprawie zapadł. I był sprawiedliwy - powiedział dziś zaraz po wyjściu z sali rozpraw architekt Dariusz D. - Sąd zgadza się z tym, że mój klient był prowokowany i inspiracja była po stronie osoby, którą posłużyło się CBA - mówił z kolei jeden z obrońców, mecenas Andrzej Pasierski. Adwokat przypomniał że jest wiele wyroków sądów oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, które zabraniają posługiwania się przez państwowe służby prowokacją taką jaką opisał sąd w uzasadnieniu wyroku.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl

2016 04 Meliorancka

Zdecydowanie więcej o tej akcji i akcju Yeti można przeczytać w artykule pt.: 

Wrocław: Tajna operacja "Yeti" matką najważniejszych akcji CBA

Kalendarz

Listopad 2018
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
 

 

Galeria

  • Huby - małe logo

Osiedle Huby
ul. Gliniana 55/2
50-525 Wrocław
71 336 96 22
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo otwarte dane  wbo.png  wtc

npp  mam4  urbancard premium

SIP2  cui logo