10 maja 2016 r. - Dąb Przewodnik obok galerii - Poniżej materiał Gazety Wrocławskiej o jedynym na terenie osiedla Huby pomniku przyrody.

"Czy dąb Przewodnik umiera? - Dęby szypułkowe stosunkowo późno wchodzą w okres wegetacji. Pod względem rozwoju pędów wykazują duże różnice, do 3-4 tygodni. Przewodnik zawsze później budził się do życia, co wynika z jego indywidualnych cech osobniczych (ekotyp). Ma zdrowe, nabrzmiałe pąki, co świadczy o żywotności drzewa - opowiada Grzegorz Mikołajczak, kierownik Działu Ochrony Przyrody i Leśnictwa we wrocławskim magistracie. Niedawno w przetargu została wybrana firma, która będzie odpowiedzialna za pielęgnację zieleni przy Przewodniku oraz innego pomnika przyrody: dębu Nestor przy ul. Czeskiej. Przetarg wygrał Zakład Ochrony i Kształtowania Środowiska Cezary Dulny z Galowic, zabiegi mają obejmować m.in. podlewanie nasadzeń i zabiegi pielęgnacyjne skwerów (łącznie ok. 600 m kw.). Umowa jest warta 10,8 tys. zł, obowiązuje do końca października. Największym zmartwieniem przy pielęgnacji Przewodnika jest obecność pasożytniczego gatunku grzyba flagowca olbrzymiego. - Obserwujemy zasychanie w górnej części korony pędów, tzw. „suchoczuby”. W wyniku analiz glebowych stwierdzono jednak, że drzewa nie trzeba zasilać substancjami pokarmowymi, ponieważ wszystkie wymagane pierwiastki występują w odpowiedniej ilości - mówi Grzegorz Mikołajczak. - Grzyby flagowce znajdują się na licznych egzemplarzach starszych drzew we Wrocławiu. Przewodnik ma 300 lat i z racji wieku, wszechobecnego betonu i spalin musi być osłabiony. Ten grzyb prowadzi do rozkładania się drewna - tłumaczy dendrolog dr Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego. Co godzinę monitorowany jest stan wody przy Przewodniku. Wpływ budowy galerii Wroclavia na Przewodnika pokazuje 9 piezometrów - wydrążonych w ziemi otworach o niewielkiej średnicy, które służą do pomiarów wody. Na razie nie stwierdzono obniżenia wód gruntowych". Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl

dab przewodnik


Wachlarzowiec olbrzymi (Meripilus giganteus Pers.) P. Karst.) – gatunek grzybów z rodziny wachlarzowcowatych (Meripilaceae). Jest to jeden z największych grzybów hubowatych, którego pojedyncze rozety osiągają wagę do kilkunastu, a skupienia owocników przy jednym pniu do kilkudziesięciu kilogramów. Rośnie u podstawy różnych gatunków drzew liściastych, wyjątkowo także drzew iglastych. Zwykle przy martwych pniach, rzadziej jako pasożyt żywych drzew. Chętnie rośnie na siedliskach antropogenicznych: parkach, przydrożnych drzewach. W naturalnych kompleksach leśnych spotykany wyjątkowo rzadko. Ze względu na upodobanie do antropogenicznych stanowisk zwany również "grzybem parkowym". Do października 2014 r. znajdował się na liście grzybów chronionych.

 

Kalendarz

Sierpień 2019
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 

Galeria

  • Huby - małe logo

Osiedle Huby
ul. Gliniana 55/2
50-525 Wrocław
71 336 96 22
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo otwarte dane  wbo.png  wtc

npp  mam4  urbancard premium

SIP2  cui logo