27 września 2012 r. - Wnioski po spotkaniu z komendantem - Poniżej fragment wystąpienia Zarządu Osiedla Huby do nowego komendanta policji mł. insp. Cezarego Kupińskiego.
(...) Korzystając z okazji chciałbym przedstawić podsumowanie wniosków, jakie sformułowaliśmy podczas dyskusji w trakcie spotkania, mając nadzieję, że pomogą one wypracować skuteczne metody zaradzenia niekorzystnym, z punktu widzenia większości mieszkańców, zdarzeniom.
1. Rada Osiedla Huby podtrzymuje wcześniejszą deklarację współpracy z Komisariatem w oparciu o porozumienie z 29 maja 2009 r. W szczególności chodzi o zobowiązania związane z funkcjonowaniem w siedzibie R.O. Huby punktu przyjęć dzielnicowych, a także wszelkie działania związane ze wsparciem inicjatywy budowy nowego komisariatu policji przy ul. Sztabowej, włącznie z interwencjami w tej sprawie w ministerstwie spraw wewnętrznych.
2. Deklarujemy miejsce na stronie internetowej jak i na naszych osiedlowych tablicach informacyjnych na wszelkie materiały informacyjne i prewencyjne Komendy.
3. Deklarujemy rozmieszczenie w budynkach wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni z terenu osiedla spersonalizowanych ulotek informujących o możliwości kontaktu z dzielnicowymi.
4. Oczekujemy na zadeklarowana szybką odbudowę służby patrolowej na terenie osiedla.
5. Liczymy na zadeklarowane przywrócenie regularnych spotkań z dzielnicowymi i prezentację najważniejszych informacji o bezpieczeństwie podczas sesji rady osiedla.
6. Mamy nadzieję na rozważenie naszych postulatów odnośnie zmiany zasięgu działania rewirów dzielnicowych z Komisariatu Krzyki, tak, aby obejmowały one także całą ul. Hubską, w miejsce Komisariatu Rakowiec. W kwestii podstawowych zagrożeń dla ładu i bezpieczeństwa.
7. Liczymy na zdecydowane działania odnośnie aktów bezprzykładnego i masowego wandalizmu - szczególnie niszczenia elewacji odnowionych budynków i budowli.
8. Spodziewamy się przeciwdziałania przypadkom naruszenia porządku publicznego wokół sklepów sprzedających alkohol w późnych godzinach nocnych, (sklepy i restauracje przy ul. Ślicznej, Wesołej, Tomaszowskiej) oraz w miejscach gromadzenia się osób spożywających alkohol w godzinach wieczornych i nocnych (Gliniana obok ogrodów działkowych, skwer przy ul. Dawida, podwórko przy ul. Tomaszowskiej obok sklepu a alkoholem, stacja paliw Statoil przy ul. Dyrekcyjnej, boisko przy Gimnazjum nr 21 ul. Św. Jerzego, alejki wewnątrz osiedla przy ul. Ślicznej i Wieczystej, najbliższa okolica sklepów i restauracji przy ul. Ślicznej 22A) a także innym przypadkom naruszenia porządku i bezpieczeństwa (prostytucja, narkomania, podpalenia pojazdów, niewłaściwe parkowanie pojazdów). W załączeniu pismo z 2009 r. z wykazem „gorących punktów” na osiedlu Huby – większość z nich pozostała aktualna.
Wyrażamy nadzieję, że wspólne działania posłużą usunięciu części przyczyn zjawisk o charakterze patologicznym, w szczególności związanych ze sprzedażą alkoholu. W załączeniu pismo od Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z typowym stanowiskiem komisji w sprawie wspomnianych lokalizacji przy ul. Ślicznej 22A. Bez informacji o podejmowanych działaniach przez wszystkie służby porządkowe, nasze starania o ograniczenie skali negatywnego oddziaływania sprzedaży alkoholi na porządek i spokój mieszkańców w godzinach nocnych, są skazane na niepowodzenie. Jednocześnie nasze działania iść będą w kierunku zmiany złej praktyki Urzędu Miasta polegającej na nie uwzględnianiu a priori opinii policji w sprawach lokalizacji punktu sprzedaży alkoholi. (...)