W ramach planowanej inwestycji zasilenia wody jeziora (projekt WBO2019 nr 320), zainstalowane zostaną elementy oczyszczające wodę. Na powierzchni około 17 m2 zostaną zlokalizowane odpowiednie studnie i separatory wraz z osadnikami. Aktualnie projekt nawodnienia jest na etapie uzgodnień z Wodami Polskimi.
Pełna informacja którą Liderka Projektu otrzymała z Zarządu Zieleni Miejskiej poniżej
W ramach planowanej inwestycji przygotowywane jest zorganizowanie elementów oczyszczających wodę przeznaczoną do zasilania jeziora Pawłowice. Projektant przygotowujący rozwiązania związane z zasilaniem w wodę jeziora na osiedlu Pawłowice przygotował rozwiązania polegające na przepuszczeniu wódy z kanalizacji deszczowej przez odpowiednie separatory. Na powierzchni około 17 m2 zostaną zlokalizowane odpowiednie studnie i separatory wraz z osadnikami.
Przed wprowadzeniem wody opadowej do jeziora ulega ona podczyszczeniu w separatorach lamelowych z osadnikiem.
Separatory lamelowe oddzielają substancje ropopochodne z wykorzystaniem procesów flotacji i sedymentacji. Zanieczyszczone wody płynące w systemie kanalizacji deszczowej wpływają do separatora przez komorę wlotową, której konstrukcja zapewnia uspokojenie przepływu i jednoczesne ukierunkowanie strumienia ścieków. Oddzielanie zanieczyszczeń następuje podczas wielowarstwowego przepływu zanieczyszczonych wód przez pakiety lamelowe. Następnie oczyszczone ścieki trafiają do komory odpływowej, wyposażonej w zamknięcie zabezpieczające przed przelewaniem się do niej zawartości komory separacji w sytuacji podpiętrzenia ścieków w urządzeniu (spowodowanej np. podtopieniem separatora w wyniku cofki z odbiornika). Zastosowana technologia oddzielania substancji ropopochodnych umożliwia dodatkowo zatrzymywanie łatwo sedymentujących zawiesin, gromadzonych na dnie komory separacji.
Proces oczyszczania przebiega dwuetapowo. W komorze osadowej zachodzi sedymentacja zawiesiny mineralnej - piasku i błota. Ścieki deszczowe docierają do separatora uprzednio podczyszczone w zintegrowanym osadniku wstępnym. W komorze separacji oprócz działania sił ciężkości wykorzystano fizyczne procesy adsorpcji i koalescencji. Drobiny oleju nawarstwiają się na powierzchni wielostrumieniowych równolegle rozmieszczonych sekcji lamelowych (adsorpcja), gdzie łączą się w coraz większe aglomeraty (koalescencja) i migrują po dolnej stronie sekcji lamelowych ku powierzchni, tworząc film olejowy. Cząstki stałe takie jak piasek, żwir itp. opadają pod wpływem sił ciężkości i gromadzą się na dnie separatora, doczyszczając dodatkowo ścieki z zawiesin.
Separatory standardowo wyposażone są w układy zamykające, które po zgromadzeniu maksymalnej ilości cieczy lekkiej w separatorze, samoczynnie zamykają jego odpływ zapobiegając w ten sposób zanieczyszczeniu odbiornika.
Przewidywany dobór separatorów:
Qmax: min. 300 [dm3/s]
Q nom: min 30 [dm3/s]
Dw: min. 2500 [mm]
Pojemność magazynu oleju: min 1200 [dm3]
Pojemność części osadowej: min 8000 [dm3]