Dziecinada – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych w tym roku zagości z wydarzeniem plenerowym na Grabiszynku (wstęp wolny).
Wystąpią teatry z Danii, Słowacji, Polski, chóry dziecięce rejonowych szkół podstawowych nr 82 i 109 oraz zespół Konusy. Dodatkowe atrakcje – rodzinne warsztaty teatralno-plastyczne.😊
Organizacja: Rada Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, Strefa Kultury, Impart. Wydarzenie współfinansowane z Funduszu Czasu Wolnego Departamentu Spraw Społecznych.
ZAPRASZAMY do polubienia wydarzenia na Facebooku: KLIKNIJ
W PROGRAMIE:
Teater Asterions Hus (Dania): „Romeo&Julia!”
Szekspir i największa w historii opowieść miłosna w ujęciu zespołu Asterions Hus, który stworzył poruszający, szybki i żartobliwy spektakl. 24 sceny, 24 uściski, 24 zmiany kierunku i 24 celebracje miłości – jej wielu twarzy i zakończeń. Fantastyczny tekst Szekspira, dzięki aktorom, przeistacza się w taniec robaków, zakochanych zapaśników sumo i balet w taczkach. Jeszcze nigdy dotąd nikt nie grał martwego w tak żywy sposób!
Teatr Haliganda (Słowacja): „Mały Chłopiec TOTO z prehistorii” + warsztaty
Interaktywne przedstawienie o małym, odważnym chłopcu – łowcy mamutów żyjącym przed wieloma stuleciami. Podczas spektaklu widzowie poznają ciekawostki z życia prehistorycznego dziecka, ale też dzieje instrumentów muzycznych, które powstały z rzeczy używanych przez ludzi do zupełnie innych celów. Dzieci grają w tym spektaklu razem z aktorami. Po przedstawieniu przewidziany jest warsztat dla dzieci i dorosłych z gry na szamańskich, pierwotnych instrumentach.
Teatr Haliganda (Słowacja): „Zagubione słońce” + warsztaty
Zagubiło się słoneczko! Na poszukiwania rusza mały aniołek. Czy słoneczko zaginęło na łące? Może w lesie, a może w jeziorze? Poszukajmy go razem z aniołkiem!
Interaktywne, częściowo improwizowane przedstawienie z oryginalnymi, bezpiecznymi dla dzieci rekwizytami oraz bogato zdobionymi kostiumami. Spektakl, oprócz prostej historyjki, zawiera w sobie elementy edukacyjne – pokazuje różne środowiska, powietrze, wodę, ziemię i istoty tam mieszkające. Uczy także empatii, a co najważniejsze uruchamia wyobraźnię małych widzów, przy jednoczesnej doskonałej zabawie dorosłych. Muzyka do spektaklu grana jest na żywo – pojawiają się kije deszczowe, grzechotki, bębny, fujarki i wiele innych instrumentów. Spektakl płynnie przechodzi w warsztaty dla dzieci i rodziców, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak z prostych elementów i przedmiotów codziennego użytku można wyczarować magiczny świat baśni.
Klub Szekspirowski prezentuje „Sen nocy letniej”
Cały las przygotowuje się do kolejnego wesela królewskiego. Książę i Księżniczka Wróżek mają się pobrać… gdy tylko przestaną się kłócić. Grupa robotników bierze udział w kolejnych próbach sztuki i – jeśli przedstawienie ma być gotowe na wielki dzień – musi ze sobą współpracować. Klub Szekspirowski to grupa uczniów III i IV klasy, którzy zaadaptowali klasyczną historię autorstwa Szekspira, kierując ją do wszystkich grup wiekowych. Podczas tego procesu uczniowie udali się do miejsca narodzin barda w Stratford-upon-Avon, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat jego życia i historii.
Pomiędzy spektaklami będzie można zrobić sobie zdjęcie z samym Szekspirem. Każde dziecko otrzyma do nauczenia jeden ze słynnych cytatów Barda ze Stratford i możliwość sfotografowania się na tle jego ogromnej głowy.
Teatr Małe Mi oraz SZTUKiSZUM: „Księżycowe opowieści” + warsztaty
Warsztaty „Łapacze snów, łapacze opowieści” oraz ” Kosmiczne patyczaki” zostaną zrealizowane w wyniku synergii SZTUKiSZUM z Wędrownym Teatrem Lalek Małe Mi. Tematycznie nawiązywać będą do przedstawienia teatralnego „Księżycowe Opowieści”. „, Oprócz wartości związanej z przyjemnością tworzenia lalek, każdy uczestnik będzie mógł nadać funkcję w naszym kosmicznym świecie, a następnie uczestniczyć we wspólnie zrealizowanej paradzie patyczaków. Efektem warsztatu „Łapacze snów, łapacze opowieści” jest stworzenie pięknej geometrycznej rzeźby, mają spełniać rolę edukacyjną: tworzenie i zapoznanie się ze sztuką jaką jest LAND ART oraz działanie proekologiczne – większość materiałów warsztatowych będzie z materiałów naturalnych (patyki, trawy etc.). ”
Teatralne zabawy z Teatrem Klinika Lalek.
Warsztaty plastyczne z Pracownią Siedem Kruków.