logo wrocławia

beznazwy

23 lipca 2018 odbyło się spotkanie ustalające zakres prac do wykonania w Parku Grabiszyńskim w ramach bieżącej konserwacji w miesiącach lipiec-sierpień 2018.

Uwagi, wnioski i ustalenia uczestniczących w spotkaniu

Część północna:

– koszenie trawników na całej strefie należy wykonywać przy użyciu kosiarek spalinowych, kos spalinowych oraz kosiarek ciągnikowych – przy zastosowaniu lekkich ciągników wyposażonych w specjalistyczne ogumienie trawnikowe zapobiegające ugniataniu gruntu. Wywóz biomasy winien odbywać się wyłącznie po alejkach parkowych. Koszenie rozłożone na 2 raty: pierwsze koszenie na wysokość ok 10-15 cm ze zbiorem pokosu, drugie koszenie z mulczowaniem i pozostawieniem biomasy.

Koszenie należy wykonać do alejki ścieżki Romera bez strefy zadrzewionej.

Rozmawialiśmy o jednorazowym koszeniu w tym sezonie (od sierpnia, rozłożone w czasie, zależne od przebiegu pogody). Drugie koszenie powinno skrócić roślinność do min. 4 cm.

Aleja Romera od strony posesji prywatnych (kosimy 1m pas wzdłuż alejki).

– mechaniczne, ręczne gracowanie alejek,

– cięcie sanitarne, odmładzające krzewów, odchwaszczanie, usuwanie samosiewów. Uważam, że należy o tej porze roku uwzględnić jedynie cięcie sanitarne, korygujące i prześwietlające. Cięcie odmładzające można w miarę potrzeby (nie rutynowo) przeprowadzić wiosną (krzewy kwitnące latem, jak tawuły japońskie czy śnieguliczki- w marcu- kwietniu, krzewy kwitnące wiosną, jak tawuły wczesne, forsycje czy jaśminowce- jak najszybciej po kwitnieniu). Cięcie powinno być przeprowadzone za pomocą odpowiednich narzędzi- sekatorów i pił ręcznych w przypadku pojedynczych krzewów. Nożyce mechaniczne można stosować do cięcia formującego (nie odmładzającego!) masywów roślin i żywopłotów.

– usuwanie odrostów ekspansywnych gatunków, np. robinii akacjowej.

– usuwanie części samosiewów, pozostawienie pojedynczych samosiewów gdzie jest zapewniony odpowiedni rozwój, na rozwidleniu ścieżki pozostawić „zagajnik robiniowy z samosiewów”,

Samosiewy należy usuwać: z polan, ze skupin krzewów, z miejsc, gdzie kolidują z istniejącymi drzewami lub zaburzają kompozycję (np. rosną w osiach widokowych, nadmiernie zagęszczają zagajniki).

Można je pozostawiać: na skrajach polan; w miejscach, gdzie komponują się i nie kolidują z istniejącymi drzewami, w skupinach krzewów od strony ulic, gdzie wzmocnią barierę dźwięko- i pyłochłonną.

– zapewnienie skrajni alejek, poprzez usuwanie odrostów i samosiewów oraz odpowiedniej pielęgnacji skupin drzew i krzewów m.in. śnieguliczki, grab,

Rozważyłabym możliwość dopuszczenia „kontrolowanej ekspansji” krzewów (śnieguliczki, tawuł) w głąb polan parkowych (nie w kierunku ścieżek). Skupiny ekstensywnie przycinanych krzewów zyskają ładny, „poduchowaty” pokrój i naturalną wielkość, poza tym krzewy są ważne z biocenotycznego punktu widzenia, a rozrost kęp ograniczy powierzchnie przeznaczone do koszenia.

– odrosty przy pniach pozostawiamy,

Pozostawiamy odrosty korzeniowe (np. lip). Jeżeli chodzi o odrosty od pnia (np. robinii), powinniśmy sprawdzić, jak pozostawienie odrostu wpłynie na kompozycję roślinności (np. niskie odrosty mogą zasłaniać zaplanowane widoki i należy je usunąć) i statykę drzewa w przyszłości (np. odrosty w miejscu usuniętego niegdyś konara mogą się po pewnym czasie wyłamywać i stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa).

– sucha brzoza przy placu zabaw wymaga pilnej interwencji,

Aleja Wędrowców – po obu stronach kosimy ok. 1m pas.

– malowanie ławek – zostaną wytypowane wybrane ławki przez Inspektora ZZM

Część środkowa:

Pomnik Wspólnej Pamięci: koszenie trawników do linii runa, cięcie żywopłotów grabowych

Koszenie strefy wejściowej przez Cmentarzem Włoskim

Część południowa

Strefa siłowni i ścieżki zdrowia – koszenie do linii drzew, pozostawienie obszaru z samosiewami i wszystkimi odrostami korzeniowymi do naturalnej selekcji, obkoszenie siłowni 1m pas.

Po stronie placu zabaw kosimy cały obszar do 1m za ławkami.

Zgłoszenie konieczności interwencji przy pomniku przyrody rosnącym w strefie rekreacyjnej. Interwencja dotyczy konara drzewa o uszkodzonej korowinie i zaburzonej statyce. Można rozważyć założenie wiązania lub odciążenie konara za pomocą cięcia.

Koszenie polany do linii drzew.

Temat likwidacji betonowego ogrodzenia zostanie poruszony na kolejnym spotkaniu.

Tereny przy golfie zaplanowano do koszenia we wrześniu. Obecnie można wykosić 1 m pas przy alejkach.

Pilne (dokończenie mis przy drzewach, mulczowanie, podlewanie na bieżąco wszystkich młodych drzew).

Dokończenie mis powinno polegać na usypaniu wału z gleby dookoła drzewka ( w odległości min. 50 cm od pnia) dla zatrzymania wody opadowej i z podlewania.

Młode nasadzenie głogu wymaga przycięcia korony i intensywnej pielęgnacji.

Przycięcie korony powinno polegać w tym momencie tylko na zdjęciu suszu (ze względów estetycznych). Redukcja korony może dodatkowo osłabić drzewo.

Wzgórze Żołnierzy Polskich – koszenie skarp i terenów przyległych. Odchwaszczanie jałowców u podnóża.

Rozważyć zabezpieczenie wjazdu od strony parkingu na teren parku.

Alejki w okolicy Cmentarza Włoskiego i na tyłach placu zabaw – obkoszenie wzdłuż alejki pasa szerokości 1m.

Koszenie strefy przy parkingu do linii krzewów, okolice trafostacji, teren parkingu, odchwaszczanie żywotników.

Termin kolejnego spotkania ustalono na 27.08.2018 (pn) godz. 13.00 miejsce przez budynkiem dawnego ogrodnictwa.

 

Obecni na spotkaniu:

Małgorzata Piszczek
Agata Tkaczyk
Maria Kostrzewa Żołnierz
Jacek Mól
Elżbieta Szopińska
Piotr Reda
Lidia Kaczewska
Joanna Stoga
Ewa Zachara
Joanna Bednarska
Iza Wąs Kielar

 

Kalendarz

Wrzesień 2021
N P W Ś C Pt S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Galeria

  • ro grabiszyn_colour gal220
  • ro grabiszyn_logo

  Rada Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek
  ul. Blacharska 12/1
  53-206 Wrocław

  E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 fbl  Facebook: https://www.facebook.com/RadaOsiedlaGrabiszynGrabiszynek

  RO telefon służbowy:690 835 999,

  Anna Daleszyńska Przewodnicząca Zarządu Osiedla: 604 455 085

 

 

 

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: Nieodpłatna Pomoc Prawna  Graficzny odnośnik do aplikacji mobilnej: Mobilny Asystent Mieszkańca  Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia  Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu

 

 
Początek strony