Do połowy lutego deweloper, który chciał postawić przy Orawskiej ogromne, 7-blokowe osiedle czteropiętrowców ma poprawić projekt budowlany. Zamiast pozwolenia na budowę Urząd Miejski Wrocławia zobowiązał do daleko idących poprawek. Najważniejsza: budynki mają być obniżone i mieć charakter willowy.
Do Rady Osiedla, dotarła we wrześniu 2017r. informacji o wydaniu zgody środowiskowej pod nową inwestycję (a właściwie o braku konieczności badania wpływu na środowisko budowy garaż podziemnego na 229 samochodów). Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Sebastian Wilk dotarł do treści tej decyzji administracyjnej oraz do wniosku o pozwolenie na budowę nowego osiedla (październik 2017r.)– dzięki pełnomocnictwu udzielonemu Radzie Osiedla od zaniepokojonych właścicieli sąsiednich gruntów (ul.Orawska i Motylkowa).
Na szczęście nie doszło do wydania zgody na inwestycję ( do połowy lutego 2018 – wniosek o pozwolenie na budowę ma być poprawiony i uzupełniony). Inwestor planował budowę ogromnego osiedla przy ul.Orawskiej bez uwzględnienia realiów obecnego stanu infrastruktury – brak mediów, utwardzonej drogi itd., na dodatek projekt okazał się być niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego: budynki za wysokie i nie przypominające domów o charakterze willowym.
- Uważamy, że już dość na naszym osiedlu inwestycji deweloperskich bez uprzedniego przygotowania infrastruktury dla nowych mieszkańców i poszanowania prawa do godnych warunków życia już tu mieszkających ludzi – mówi przewodniczący Sebastian Wilk. - Najpierw drogi, nowe przyłącza mediów, uwzględnienie potrzeb rekreacyjnych: place zabawa, tereny zielone, parkingi i przede wszystkim projekt zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego: przy ul.Orawskiej i Motylkowej powinny powstawać osiedla willowe.
Wilk deklaruje, że Rada Osiedla w żadnym wypadku nie chce blokować inwestycji.
- Ale będziemy zachęcać inwestorów i urzędników miejskich do współpracy z mieszkańcami naszego osiedla – proponuje. - Najpierw droga np. Orawska w kierunku do centrum miasta, potem osiedla.
Opinie Rady Osiedla Ołtaszyn - jednostki pomocniczej Urzędu Miasta Wrocław – z pewnością powinny być uwzględniane przy wydawaniu pozwoleń na budowę – to mieszkańcy najlepiej znają ten teren, mogą np.: podpowiedzieć, którędy powinny być wyznaczone dojazdy do budowy, aby ciężki sprzęt nie zniszczył tego, o co przez tyle lat zabiegali nowe drogi osiedlowe, chodniki itd.).
- Będziemy czuwać i monitorować warunki pozwoleń na budowę – zapowiada przewodniczący Wilk. - Każda nowa inwestycja powinna być wartością dodaną do naszego osiedla i nie pogłębiać paraliżu komunikacyjnego Ołtaszyna.
Rada Osiedla Ołtaszyn