W dniu 29.08.17, we wrocławskim EkoCentrum, odbyło się spotkanie, na którym przedstawiony został problem smogu na Dolnym Śląsku.
Organizator przedsięwzięcia, dolnośląski alarm smogowy to inicjatywa grupy aktywistów, którym stan dolnośląskiego powietrza nie jest obojętny (www.dolnoslaskialarmsmogowy.pl)
Pierwsza część spotkania miała charakter informacyjny. Na podstawie przedstawionych wyników pomiarów oraz badań naukowych wniosek nasuwa się jeden - smog, czyli mieszanina trujących zanieczyszczeń, powstająca w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (pogoda bezwietrzna, brak opadów) bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Elementem dominującym w procesie powstawania tego zjawiska jest niska emisja czyli wynik spalania węgla, substancji węglopochodnych, drewna a często również i śmieci w przydomowych piecach, kotłach i kominkach. Stąd też, smog przybiera swą najbardziej agresywną formę w miesiącach zimowych, w czasie trwania okresu grzewczego. Szczegółowy opis zjawiska można znaleźć pod niniejszym linkiem:
http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl/smog.php?dzial=2&kat=14&art=24
Przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego uznali, że właśnie mieszkańcy oraz ich reprezentanci w Radach Osiedli powinni uczestniczyć aktywnie w rozmowach na temat zanieczyszczeń powietrza, jako osoby najbardziej zorientowane w lokalnej sytuacji.
Wiodącą motywacją do zorganizowania dyskusji są prowadzone przez Urząd Marszałkowski konsultacje dotyczące uchwał antysmogowych dla województwa, w tym dla gminy Wrocław.
Projekty uchwał dostępne są pod adresami:
http://bip.umwd.dolnyslask.pl/dokument,iddok,39475,idmp,14,r,r
https://irt.wroc.pl/aktualnosc-450-konsultacje_projektow_uchwal.html
Rada Osieda Ołtaszyn zachęca wszystkich mieszkańców do zapoznania się z treścią projektu uchwały dla Wrocławia oraz do aktywnego merytorycznego wyrażania opinii na jej temat.
Uchwała jest radykalna - w dużym skrócie jej założenia dotyczą:
od 1 lipca 2018 r. – zakazu instalowania kotłów, pieców i kominków na paliwa stałe (w tym drewno, węgiel, pelet).
od 1 stycznia 2024 r. – zakazu stosowania paliw stałych we wszystkich instalacjach. Dozwolone będzie spalanie jedynie gazu oraz lekkiego oleju opałowego.
Bardzo emocjonująca część spotkania dotyczyła dość nieudolnych programów dofinansowania osób najuboższych oraz ogólnej polityki budżetowej miasta, które niestety wyraźnie sygnalizuje, że nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego do skali problemu budżetu na dofinansowanie rezygnacji z węgla.
Właśnie dlatego, Dolnośląski Alarm Smogowy dąży do tego aby zaktywizować mieszkańców i wspólnie wypracować drogę do celu jakim jest czyste powietrze we Wrocławiu.
Konsultacje trwają do 30 września 2017 r.
Uwagi można zgłaszać:
- w formie pismnej na adres: Instytut Rozwoju Terytorialnego, ul. Dawida 1A, 50-527 Wrocław,
- ustnie w Instytucie Rozwoju Terytorialnego, ul Dawida 1A, 50-527 Wrocław, pok. nr 11
- elektronicznie, na adres
Wszystkim tym, dla których problem czystości powietrza jest szczególnie ważny polecamy podpisanie petycji, która ma na celu wzmocnienie działań DSA, zainteresowani znajdą ją tutaj:
https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/260
Przedstawione zagadnienie można śledzić na bieżąco:
https://pl-pl.facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy/
Tekst: Anna Leończyk