Wrzesień to nie tylko koniec wakacji i powrót dzieci do szkoły. Wrzesień to także czas, kiedy możemy podejmować ważne decyzje związane z przyszłością naszego miasta i przed wszystkim naszych osiedli. Od 15 września możemy bowiem głosować na projekty zaproponowane w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Czasu na oddanie głosu na interesujące nas projekty jest dość dużo, bo termin upływa z dniem 2 października. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Wrocławia, który ukończył szesnaście lat. Głosowanie na projekty nie jest poddane rejonizacji. Można oddawać głos lub głosy na wybrany projekt (projekty) z dowolnego rejonu. Każdy może oddać maksymalnie cztery głosy: 2 na projekty rejonowe, 2 na ogólnomiejskie.
Na projekt musi zostać oddanych co najmniej 100 głosów, aby został skierowany do realizacji, a więc wszystko w naszych rękach.
Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, poprzez prosty formularz, jak również tradycyjnie- w formie papierowej. Dla zainteresowanych tradycyjną formą głosowania, Rada Osiedla, aby ułatwić Państwu oddanie głosu, zajmie się dystrybucją kart do głosowania. Nie ma obowiązku głosowania na projekty rejonowe występujące w miejscu zamieszkania głosującego, jednak jeśli możemy zadecydować o tym, jak zmieni się przestrzeń naszej okolicy, zachęcamy do szczególnego głosowania na projekty dotyczące Ołtaszyna i jego najbliższych okolic.
Projekt ściśle związany z naszą dzielnicą to II etap rewitalizacji terenu zielonego przylegającego do dawnej siedziby Domu Kultury na Ołtaszynie (nr 484). Jest to kontynuacja projektu 612 z edycji WBO 2016. Wizualizację wstępną projektu można obejrzeć na: http://osiedle.wroc.pl/index.php/oltaszyn/1542-projekt-612, gdzie zachęcaliśmy do głosowania na pierwszy etap rewitalizacji. Aby przywrócić świetność temu terenowi konieczne są większe środki. Po pełnej rewitalizacji miejsce to, stanie się jak przed stu laty, ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Ołtaszyna a także Wojszyc i Partynic, gdzie również brakuje miejsc służących rozrywce i wypoczynkowi. Szczególnie zachęcamy do głosowania na ten konkretny projekt, aby móc dokończyć to, co zostało już rozpoczęte w tym rejonie i mieć na Ołtaszynie swoje miejsce spotkań. Dalsze zagospodarowanie terenu pozwoli na znaczną poprawę estetyki i wizerunku naszego osiedla w jego centralnym punkcie.
Wśród projektów, których realizacja niewątpliwie może wpłynąć na jakość naszego życia na Ołtaszynie znajduje się projekt nr 68: Zielona trasa biegowo-pieszo-rowerowa z Ołtaszyna do centrum. Trasa ma przebiegać od ulicy Parafialnej przez Orawską i Spiską do Parku Skowroniego, po uzyskaniu możliwości dalszego finansowania, bądź wykorzystania większych środków lider proponuje przedłużenie przez ulicę Spiską do Aquaparku względnie dalej. Trasa ma przebiegać przez kilka dzielnic (Ołtaszyn, Gaj, Huby), stąd projekt wpisany jako ogólnomiejski.
Podobnym i równie interesującym projektem jest projekt nr 111: Ołtaszyn omija korki. Zielona trasa pieszo-rowerowa. Celem projektu jest wyznaczenie wygodnej trasy pieszo - rowerowej wśród zieleni, prowadzącej z Ołtaszyna do centrum miasta. Trasa będzie biec ulicami Spiską i Orawską, przez Park Skowroni, aż do okolic Aquaparku. Nawierzchnia - asfaltowa. Jest to projekt rejonowy.
Zachęcamy również do zainteresowania projektem Konikowo" - Budowa autorskiego placu zabaw na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice (projekt 499) Mam z Ołtaszyna i okolic – RAZEM RAŹNIEJ”
Proponowany projekt zapewniał będzie bezpieczeństwo i rozwój psychomotoryczny dzieci dzięki oryginalnemu i autorskiemu wyposażeniu nawiązującemu do koni i jeździectwa. Projekt jest szansą na zyskanie w naszej bliskiej okolicy doskonałego miejsca na wypad z dzieckiem.
Rada Osiedla Ołtaszyn zachęca do głosowania i informowania o projektach bliskich i znajomych.
Miejmy realny wpływ na to co się wokół nas dzieje, nie pozwólmy aby ktoś inny o tym decydował i już dziś zastanówmy się na jakie projekty oddać swój głos.
Tekst:Edyta Skuła
Plakat - materiały WBO 2017 ze strony https://www.wroclaw.pl/rozmawia/do-pobrania-wbo-2017