pawlowice

  • 2-OLTASZYN.jpg
  • 3-OLTASZYN.jpg
  • 4-OLTASZYN.jpg
  • 5-OLTASZYN.jpg
  • 6-OLTASZYN.jpg

szkolna ulica

 

 

W październiku Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia będzie realizować pilotażowy projekt „Szkolna ulica”. Jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze do szkoły. W projekcie biorą udział 2 wrocławskie szkoły:

  • Szkoła Podstawowa nr 34 przy ul. Gałczyńskiego
  • Zespół Szkół nr 9 przy ul. Krajewskiego.

Projekt ten jest bezpośrednio inspirowany wdrażanym w Wiedniu działaniu „Schulstraße”, choć podobne działania znane są także w wielu innych miastach Europy. Wrocławska „Szkolna Ulica” będzie pierwszym takim działaniem w Polsce.

Jak będzie to dokładnie wyglądało?

W październiku na pół godziny przed pierwszą lekcją będziemy udostępniać fragment ulicy bezpośrednio przy szkole dla dzieci, by ostatni odcinek mogły swobodnie przejść lub przejechać na rowerze bądź hulajnodze, w otoczeniu wolnym od ruchu samochodowego. Chcemy w ten sposób stworzyć przestrzeń, która będzie przedłużeniem podwórka szkolnego – miejscem spotkań przed lekcjami i rozmów, w którym dzieci poczują się swobodnie i bezpiecznie.

W otoczeniu szkół pojawią się znaki „zakaz wjazdu” oraz bariery nożycowe, które wyznaczą odcinki ulic dostępne tylko dla poruszania się pieszo, rowerem bądź hulajnogą. Wraz z pierwszym dzwonkiem, bariery zostaną usunięte, a przejazd innymi pojazdami będzie wznowiony. Nad zmienioną organizacją ruchu będzie czuwać Straż Miejska. 

Ankieta

Dodatkowym elementem projektu jest część badawcza, która polega na przeprowadzeniu anonimowych ankiet przed rozpoczęciem pilotażu i pod koniec jego trwania. Wyniki ankiet dostarcza nam informacji  o sposobach i okolicznościach docierania dzieci do szkół. W ramach projektu będzie również analizowany ruch przed szkołami. Wszystkie te elementy złożą się na ocenę całego projektu, a wnioski posłużą do stworzenia rekomendacji dla trwałej poprawy bezpieczeństwa wokół szkoły i przesądzą o kontynuacji projektu.

10 tys. kroków 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, abyśmy wykonywali codziennie podróże piesze na dystans co najmniej 10 tysięcy kroków. To minimalna dawka ruchu pozwalająca utrzymać właściwą kondycję. W przypadku dzieci najbardziej naturalnym sposobem wywiązania się z tego zalecenia jest droga do szkoły. - Chcemy ułatwić dzieciom ten ruch i uspokoić obawy rodziców, którzy do tej pory odwozili dzieci pod samą bramę szkoły: skoro nie ma tam już ruchu pojazdów, znika największe zagrożenie. Pozwólmy dzieciom być zdrowymi - apeluje Tomasz Stefanicki, zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności.

 

galczynskiego plakat male

Rada i Zarząd Osiedla Ołtaszyn
ul. Pszczelarska 7
      52-210 Wrocław
tel. 71 368 19 34

     (czynny podczas dyżurów)

      Dyżur Radnych każdą środę - 18:00-19:00

     II piętro - Sala Sesyjna Rady Osiedla Ołtaszyn


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP