pawlowice

  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 003.jpg
  • 004.jpg
  • 005.jpg
  • 006.jpg

53sonda

Ponieważ napływają nowe uwagi do projektów, kontynuujemy ich przedstawianie i staramy się udzielić wyczerpujących wyjaśnień. Jeśli nie byłyby one satysfakcjonujące prosimy o skorzystanie z poczty e-mail.


 Uwagi, wnioski czy pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     Przesłane maile zostaną opublikowane wraz z odpowiedzią.

Poniżej zamieszczamy cały zestaw Państwa uwag dotyczących Funduszu Osiedlowego, który będzie uzupełniany w miarę napływu nowych wpisów:

 

Zadanie nr 1? - PLACE ZABAW

1. Czy jest możliwe postawienie toalet w pobliżu placów zabaw (szczególnie przy Osobowickiej 107-109, gdzie spotykają się 2 funkcje - placu zabaw i siłowni)? Młodsze dzieci nie zawsze są w stanie dotrzeć do domu na czas i obecnie podlewają okoliczne trawniki.

ad 1. Jest to zależne od zarządcy terenu. Rada może się zwrócić z zapytaniem w tej sprawie, ale czy jest to możliwe nie potrafimy obecnie odpowiedzieć. Podejmiemy odpowiednie działania.

 

2. Dzień dobry, popieram ten projekt ale niepokoi mnie fakt, że baza sportowa na osiedlu ulegnie całkowitej degradacji po remoncie szkoły podstawowej. (proszę mnie sprostować jeśli się mylę). Brak wielofunkcyjnego boiska sportowego uważam za duży błąd jeśli chodzi o politykę zagospodarowania przestrzennego Urzędu Miasta co odbije się z pewnością na kondycji fizycznej mieszkańców Osobowic, w szczególności tych młodszych. Warto byłoby się zastanowić gdzie w dłuższej perspektywie tego typu obiekt mógłby powstać.

ad 2. Niestety nie zdołaliśmy zapobiec likwidacji boiska, a decydującą rolę w tej sprawie odegrała chyba dyrekcja szkoły. Argumentem przedstawicieli UM był natomiast fakt, że niedaleko jest wyremontowane właśnie boisko leśne. Obecnie nie ma możliwości budowy choćby niewielkiego boiska w centrum osiedla, gdyż nie ma przestrzeni w zasobie Gminy, która spełniała by wymogi na taką budowlę. Doskonałym miejscem wydaje się być działka naprzeciw szkoły, jednak znajduje się ona w zasobie Skarbu Państwa, a tu nie ma woli przekazania tego terenu. Jak się okazuje także przepisy nie pozwalają na przekazanie na taki cel. Miasto musiałoby tę działkę kupić.

 

3. Brak

4. Bardzo dobry projekt

 

5. Osiedle Osobowice jest tak małe, czy nie prościej/ taniej byłoby wygospodarować 1 duzy plac np. w okolicach parku, niż robienie kilku małych na których nie może bawić się równocześnie zbyt wiele dzieci?

ad 5. Być może byłoby i prościej, i taniej, tego nie wiemy, jednak nie ma na Osobowicach takiego miejsca, gdzie można by zbudować duży plac zabaw. Ponadto wydaje się, że dzieci powinny mieć takie miejsca jak najbliżej swoich domów. Chodzi też o uporządkowanie i zagospodarowanie przestrzeni osiedla, ale przede wszystkim w roku 2016 na taką właśnie koncepcję swój głos oddało 1200 osób w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

6. Czy jest możliwe wnioskowanie budowy placu zabaw + siłowni wkomponowanych w drzewostan w pobliżu boiska leśnego w przyszłym budżecie obywatelskim?

ad 6. W pytaniu troszeczkę zostały pomylone pojęcia, gdyż czym innym jest Wrocławski Budżet Obywatelski:

https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wroclawski-budzet-obywatelski-2019-zasady,

czy innym natomiast Fundusz Osiedlowy:

https://www.wroclaw.pl/rozmawia/fundusz-osiedlowy-zasady

Niemniej w obu wypadkach istnieje tak możliwość z tym, że na terenie lasu Osobowickiego decydujący głos ma zarządca terenu, którym w tym wypadku jest Zarząd Zieleni Miejskiej.

Pewnym jest, że można by uwspółcześnić istniejący plac zabaw przy boisku, a także można instalować urządzenia w ramach ścieżki zdrowia.

 

7. Na pl. Wyzwolenia dobrze byłoby doprojektować park linowy jak na placu przy Poczcie.

ad 7. To ma być coś a la park linowy, a takie konstrukcje wymagają przestrzeni i bezpiecznej nawierzchni. Dlatego w części dla dzieci przewidziano piramidę linową lub coś podobnego, a to zdecyduje się w czasie procedury przetargowej. Nasze koncepcje w szczegółach są więc pobożnym życzeniem.

W części dla dorosłych ze względu na drzewa, jest już problem z montażem zgłoszonej liczby urządzeń.

 

8. Proszę się zastanowić czy zamiast kolejnego stołu do ping ponga nie lepiej postawić coś dla dzieci. Nie widziałem aby stół oprócz miejsca do postawienia piwa służył na Osobowicach do gry.

ad 8. Urządzenia dla dzieci znajdują się w części dla dzieci i przewidziane jest jej doposażenie. Natomiast druga część jest przeznaczona dla dorosłych i wbrew pozorom ma bardzo ograniczoną przestrzeń.

 

9. Akceptuje projekt nr 1 ale mam dwie uwagi do placu zabaw czy ul. Osobowickiej 107-109. Czy jest możliwość postawienia chociaż jednej lampy? Nie chodzi nawet o zabawę dzieci po zmroku (jak wiadomo dni teraz są coraz krótsze) ale o to, że teraz plac jest kompletnie nie oświetlony. Nawet gdyby ktoś chciał coś zdewastować to w ciemności może to łatwo zrobić. Taka lampa chociaż w minimalnym stopniu mogłaby spłoszyć potencjalnych wandali. Druga sprawa, żeby podczas wybierania dokładnych atrakcji jednak skonsultować się z rodzicami:) Teraz nie do końca to wyszło - przykładem jest zjeżdżalnia. Jej wysokość wskazuje, że jest przeznaczona dla tych najmniejszych dzieci. Co z tego, jak wejście na nią jest kompletnie nie przemyślane (chyba tylko 3 rurki w dość sporych odstępach) i nie pozwala bez pomocy rodzica wchodzić już nawet większym dzieciakom.

ad 9. Tak, wpiszemy lampę do projektu, jeśli wystarczy środków to na pewno zostanie postawiona. Co do wyboru urządzeń, to nie do końca mamy na to wpływ. Rada zgłasza propozycje projektów, a dalej debatuje nad nimi Urząd Miejski, choć tu mamy jeszcze możliwość wpływu na decyzje. Gorzej jest już w momencie przetargu. Zapewne urząd daje jakieś sugestie, ale ostatecznie wykonawca stawia to, co zakupił. I tak było z wymienionym urządzeniom, które w zamyśle miało być zupełnie inne.

 

10. świetne propozycje. można jeszcze uwzględnić nasłonecznienie i pomyśleć o jakiejś formie zacienia, żeby latem można się było tam bawić nie tylko wczesnym rankiem czy późnym popołudniem.

ad 10. Na placu przy poczcie będzie zainstalowany żagiel zacieniający nad piaskownicą.

 

11. W części strefy rekreacyjnej przy Osobowickiej 107-109 doposażenie jest bardzo potrzebne gdyż kilka szczebelków które są na ten moment, nie zachęca do korzystania. Wydaje mi się, że największym powodzeniem cieszyły by się urządzenia pozwalające wykorzystać ciężar własnego ciała, angażujące górne partie mięśniowe np. Atlas, Motyl itp.

ad 11. Urządzenia już w drodze.Mamy nadzieję, że przetarg się powiedzie i jeszcze w tym roku sprzęty zostaną zainstalowane.

 

12. Na nowym placu zabaw przy Centrum łucznictwa sugeruję dodatkowo dosadzić ozdobną zieleń niską oraz kilka małych drzew w miejscach nie kolidujących z zagospodarowaniem.

ad 12. Najpierw jednak trzeba przestrzeń w pełni zagospodarować, potem możemy do zarządcy zwrócić się z sugestią w tej sprawie.

 

13. Przydały by się toalety w okolicach placów zabaw.

ad 13. Odpowiedzi w tej kwesii udzielono powyżej do pytania nr 1

 

14. Czy dało by radę odnowić plac zabaw przy boisku ? Jest w opłakanym stanie.

ad 14. Radę by dało tyle, że ten plac wymaga gruntownej modernizacji, a to dość kosztowne. Środki przeznaczone dla osiedla są ograniczone więc nie da się ująć wszystkich potrzeb za jednym razem. W kolejnej edycji FO będzie można rozważyć tę propozycję.

 

15. Do placu zabaw przy poczcie: w przypadku niewystarczających środków można się zastanowić, czy naprawdę trzeba już teraz demontować to co tam jest. Podest na śmietniki, uzupełnienie żywopłotu ogradzającego plac, wymiana niedziałającej karuzeli, doposażenie - to dobre pomysły. Ale obie huśtawki, koniki sprężynowe i domek spełniają jeszcze swoje funkcje, może na razie wystarczy odmalować. Podobnych starszego typu sprzętów jest niewiele na pozostałych placach, a z rocznym dzieckiem obchodzimy wszystkie 6 na osiedlu. Nie wszystkie place zabaw muszą wyglądać tak samo. Również istniejące ogrodzenie mogłoby tymczasowo oddzielać część dla starszaków i dla mniejszych dzieci.

ad 15. Z najnowszych informacji wynika, że podest pod kubły będzie wybudowany w ramach przebudowy ul. Osobowickiej, więc automatycznie odpada z projektu. Co do pozostałych elementów wymienia je zarządca czyli ZZM o czym szerzej w innym artykule. Projekt wnosi uporządkowanie i doposażenie tak, aby zamknąć kwestię placów zabaw i zająć się innymi działaniami.

 

 

Zadanie nr 2? - RETENCJA NA OSTROWSKIEJ

1. Czeka to od dekad na naprawę.

ad 1. Przez wiele lat ze strony RO problem ten był zgłaszany do różnych jednostek miejskich, niestety bezskutecznie. Korzystając z nadarzającej się okazji chcemy go wyeliminować, gdyż przy szkole stwarza ogromne kłopoty komunikacyjne, natomiast przy sklepie T&J negatywnie wpływa na stan nawierzchni jezdni. Samo skrzyżowanie ulic Ostrowskiej i Kaplicznej wygląda jakby zabrakło materiału do zakończenia prac, co powoduje powstawanie wyrw utrudniających poruszanie się pojazdów i pieszych.

 

2. W sumie powinno to zrobić miasto. Ale jak czytam od kiedy słane są prośby w tej sprawie to zróbmy to już z tych pieniędzy. Niektórym widząc to jezioro i mając trochę wyższe auto włącza się tryb Paryż - Dakar i przy okazji można zostać nieźle ochlapanym idąc chodnikiem.

ad 2. W sumie wszystko powinno robić Miasto. Jednak przez lata funkcjonowały Karty Zadań Inwestycyjnych, które nie spełniały swej roli, bo Miasto nie chciało brać pod uwagę zgłaszanych przez RO drobnych potrzeb inwestycyjnych. Dlatego w roku 2015 wystąpiliśmy z wnioskiem, który poparły inne RO, aby Miasto wydzieliło w budżecie środki, które zapewnią realizację takich drobnych potrzeb. Tak, że zrobi to Miasto, o ile urząd nie znajdzie niekończącej się liczby przeciwwskazań...

 

3. Projekt rozszerzyłbym albo w drugim etapie uwzględnił ucywilizowanie dzikiego parkingu w tym rejonie poprzez utwardzenie większej części nawierzchni oraz urządzenie małego wąskiego zieleńca na pozostałej części, wzdłuż chodnika (po stronie sklepu) - krzewy, ew. małe drzewa.

ad 3. Na pewno będzie tu taka potrzeba, jednak w tej chwili rusza przebudowa szkoły. Być może przy tej okazji da się coś uzyskać.

 

4. Jeśli się nie uda poprosimy o prom :)

ad 4. W sumie powoli daje się przejechać, a piesi mają chodnik na skarpie nadwodnej, to chyba, że jako atrakcja...

 

5. A może jest możliwość podłączenia się do kanalizacji burzowej przy okazji rozbudowy kompleksu szkolno-przedszkolnego przy Osobowickiej?

ad 5. Wydaje się, że nie ma takiej potrzeby gdyż istniejąca studzienka jest podłączona do kanalizacji burzowej, jednak prawdopodobnie rura odprowadzająca uległa uszkodzeniu w czasie prac przy budowie kanalizacji sanitarnej. Ponadto obecnie staramy się zagospodarowywać wody opadowe więc w pierwszej kolejności zaproponowane są inne rozwiązania.

 

 

Zadanie nr 3? - PLAC FOLWARCZNY (rezerwowe)

1. Uważam, że zaraz po naglącej sprawie odwodnienia odcinka ul. Ostrowskiej powinno się na drugim miejscu stworzyć punkt centralny/rekreacyjny osiedla na Placu Folwarcznym, nie tylko przeznaczać większość środków na place zabaw. Na osiedlu nie mieszkają same rodziny z dziećmi. Mając wyznaczone miejsce, można organizować więcej imprez typu wymiany sąsiedzkie, potańcówki czy pikniki z warsztatami. Myślę, że wszyscy skorzystają, kiedy pojawi się taki punkt, zaraz przy nowej siedzibie rady osiedla.

ad 1. W kwestii Placu Folwarcznego prowadzone są ciągłe działania. Obecnie udało się w ramach przebudowy ul. Osobowickiej wprowadzić do projektu budowę oddzielnego wjazdu. Wciąż czekamy na otwarcie nowej siedziby RO, co znacznie ułatwi prowadzenie działań społecznych w tej przestrzeni, ale też działania w celu jej zagospodarowania.

Oddzielna kwestia, to fakt, że być może nieprecyzyjnie został nadany tytuł projektu, ale w skład placów zabaw nie wchodzą wyłącznie te dla dzieci. W tym projekcie ujęte są też siłownie zewnętrzne typu fitness.

 

2. Szkoda, że to tylko rezerwowy projekt, ale cieszę się, że mimo ograniczonych środków potencjał tego miejsca został zauważony. Mam nadzieję, że nawet jeśli teraz zabraknie środków, ten pomysł przejdzie na następne lata.

ad 2. Mamy nadzieję, że środki przeznaczone na dwa projekty priorytetowe nie zostaną wyczerpane i przynajmniej jakaś ich część pozostanie na rozpoczęcie prac na folwarku. Mamy zapewnienie zarządcy, że jeśli rozpoczną się jakieś prace, to ze swej strony w miarę możliwości dołoży się do takiego projektu.

 

3. Wolałabym te pieniądze przeznaczyć na place zabaw.

ad 3. Jak w projekcie nr 1. Budowę placów zabaw w przyszłym roku będzie kontynuował zarządca terenów, a dzięki środkom z Funduszu Osiedlowego mamy nadzieję zakończyć te projekty tak, aby były w pełni funkcjonalne.

 

4. Proponuję na początek rozwalenie tej starej wielkiej ruiny stojącej od strony ul. Osobowickiej.

ad 4. Obiekt ten znajduje się na prywatnej działce i wszelkie działania zależą od właściciela.

 

5. Zbyt rzadko coś się dzieje na placu folwarcznym. Środki lepiej przeznaczyć na drugą huśtawkę na placu zabaw przy pl. Wyzwolenia.

ad 5. Środki zostały zaplanowane tak, że teoretycznie wystarczą na pierwsze dwa projekty. Projekt trzeci, jest projektem rezerwowym w razie gdyby coś zostało po realizacji dwóch pierwszych. Plac zabaw został rozplanowany na tyle, na ile pozwala miejsce.

 

6. Inwestycje na placu folwarcznym powinny być wykonane w ujęciu całościowym, a tu nie ma planu zagospodarowania.

ad 6. Fakt, MPZP dla tego obszaru nie ma i raczej nie będzie. Są natomiast wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto Prezydent Miasta wyraził zgodę na zagospodarowanie tej przestrzeni na cele działań społecznych i tego się trzymamy.

 

7. Wg mnie projekt kompletnie nie potrzebny. Opłaca się wydawać taką dużą ilość pieniędzy na scenę która przyda się raz czy dwa razy w roku? Ktoś powie, że jak będzie scena to będzie odbywała się większa ilość imprez i ludzie chętnie będą się integrowali. Myślę, że nie. Najpierw trzeba zacząć od właśnie tej integracji a potem dopiero budować miejsce. Nie w odwrotnej kolejności.

Ad 7. Podest, który stał w tym roku kilka dni okazał się być doskonałym placem zabaw dla dzieci. Nie wiemy jakie jeszcze może pełnić funkcje. Może pola do szachów plenerowych, może boiska do koszykówki, kwestia wyobraźni. Proszę jednak zauważyć, że jest to projekt rezerwowy. Martwimy się raczej, żeby wystarczyło środków na dwa priorytetowe.

 

8. Uważam, że ilość placów zabaw jest wystarczająca. Z moich obserwacji- a mieszkam na przeciwko jednego z nich- nie wynika aby tętnił on życiem i zabawami. Plac folwarczny, jak również jego zabudowania wymagają dużej inwestycji. Szkoda więc pieniędzy na tymczasowe zagospodarowanie kawałka terenu. Co do osuszenia kałuży nie mam zdania jak jest ona uciążliwa. Biorąc jednak pod uwagę zmiany klimatu wydaje mi się, że osuszanie czegokolwiek jest obecnie nie na miejscu- raczej stworzenie zbiornika wodnego. Mam jednak jeden pomysł, który komponowałby się w działalność ekologiczną i byłby prawdziwie wartościowy nie tylko dla osiedla ale i dla całego miasta. Pomysł ten nazywam: Utworzenie Parku Krajobrazowego Półwysep i Zatoka Osobowicka. Obejmowałby on tereny na zachód od terenów wojskowych. Projekt polegałby na uporządkowaniu drogi, budowie infrastruktury wypoczynkowej- ławki, ścieżka zdrowia itp. Jednocześnie teren byłby zamknięty dla wędkarzy, dla wjazdu samochodami i obowiązywałby na nim regulamin jak w parku narodowym. Nie piszę więcej szczegółów( mam je w głowie). Idea jaka mi przyświeca to uratowanie niezmiernie malowniczego zakątka naszego osiedla od całkowitej dewastacji ( śmiecie, gruz, palenie ognisk mycie samochodów itp.). Oczywiście nie wiem jeszcze jak należałoby się do tego zabrać w kwestiach formalno-prawnych- konserwator przyrody, wody polskie, urząd miasta, ochrona środowiska . Droga napewno będzie kręta, ale cel stałby się chlubą naszego osiedla. Może warto

ad 8. Ilość placów zabaw zapewne jest wystarczająca, jednak ich jakość, to osobny rozdział. Aby działać sensownie wydaje się, że dobrze jest skończyć jedno i dopiero brać się za kolejne zadanie. Plac nie wymaga wielkich inwestycji, a jedynie zainstalowania kilku urządzeń. Nie można tu prowadzić jakichś wielkich inwestycji. Zabudowa natomiast to w gruncie rzeczy własność prywatna nie podlegająca inwestycją z publicznych pieniędzy. Co do osuszanie, nie to jest intencją. Studnia chłonna, to odprowadzenie wody do gruntu. nie wiemy jednak czy jest to wykonalne, ocenią to urzędnicy. Jeśli natomiast chodzi o cypel, to z punktu widzenia przedstawionego doskonałego pomysłu, jest on niewykonalny. Cypel w jednej części jest własnością prywatną, a w drugiej w zarządzie RZGW. W obu przypadkach grunt nie należy do Gminy Wrocław, więc nie można tu prowadzić inwestycji z jej ramienia. Ponadto zatoka posiada MPZP nr 176, który przewiduje tu budowę portu.

 

9. bez uwag

 

 

 

 

  Osiedle Osobowice-Rędzin
          pl. Wyzwolenia 4 - wejście od ul. Kaplicznej
          51-005 Wrocław

                 Anna Zielińska
      Przewodnicząca Zarządu Osiedla
                tel. 508 549 238
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostepności

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP