Ławka mieszkańca
Drodzy Seniorzy,
Jeśli w Waszym otoczeniu brakuje ławki lub ławek, teraz możecie zadbać, aby tam się pojawiły. Wniosek o nową ławkę można składać poprzez wirtualny formularz do 31 marca pod linkiem: wroc.city/ZglosLaweczke
Ławka może zostać postawiona tylko na terenach należących do miasta.
Ławki w mieście to jeden z najprostszych sposobów zwiększania dostępności przestrzeni miejskich dla osób, które mają trudności w przemieszczaniu się. Zależy nam, aby w mieście pojawiło się ich jak najwięcej. Projekt ma zaangażować mieszkańców Wrocławia do samodzielnego wyznaczania miejsc, w których życzą sobie postawienia nowej ławki - szczególnie w obrębie swojego miejsca zamieszkania. Projekt ma na celu również wsparcie osób starszych w ich poruszaniu się po mieście.
https://www.wroclaw.pl/
Bezpłatne porady z zakresu deklaracji podatkowych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu organizuje bezpłatne porady z zakresu deklaracji podatkowych.
Dyżury telefoniczne ekspertów wrocławskiego oddziału ZUS w zakresie deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów rozpoczną się 26 lutego i potrwają do 5 marca 2021. Eksperci czekają na Państwa pytania pod numerem telefonu 71 36 06 007 w godzinach 10:00 -12:00.
Informacje: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu.
Szczegółowe informacje na stronie:
https://www.google.com/url?q=https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/oddzialy-inspektoraty-biura-terenowe/-/details/444
Szkoła Liderów to projekt miejski, koordynowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora. Jest wsparciem dla osób, które działają lub zamierzają działać na rzecz wrocławskich seniorów w takich miejscach, jak: kluby seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku, centra aktywności lokalnej, kluby osiedlowe, organizacje pozarządowe czy instytucje samorządu terytorialnego.
Projekt ten zakłada dialog, wymianę doświadczeń, otwartość na nową wiedzę, aktywizację, doskonalenie kompetencji interpersonalnych, spotkania z inspirującymi liderami z różnych środowisk lokalnych, pomoc w znalezieniu zatrudnienia w środowiskach senioralnych i międzypokoleniowych.
Szkoła Liderów jest odpowiedzią na zgłaszaną od wielu lat potrzebę kształcenia animatorów środowisk senioralnych, którzy swoją postawą, umiejętnościami i wiedzą będą motywowali i aktywizowali osoby w wieku 60+ oraz inicjowali działania i projekty w mniej lub bardziej sformalizowanych grupach senioralnych.
Spotkania w ramach Szkoły Liderów odbywać się będą dwa razy w miesiącu - we wtorki, w godz.12:00-15:00, zarówno online, jak i stacjonarnie, np. we Wrocławskim Centrum Seniora, Przestrzeni Trzeciego Wieku, w Centrach Aktywności Lokalnej (np. przy ul. Bałtyckiej, w Wielopokoleniowym Centrum Aktywności przy ul. Kasprowicza), w Sektorze 3 (Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych "Umbrella", Fundacja Aktywny Senior), w klubach seniora.
W trakcie spotkań uczestnicy będą brali udział w interaktywnych zajęciach warsztatowych, zawierających studium przypadku, gry symulacyjne, ćwiczenia indywidualne i grupowe, prezentację, dyskusję i burzę mózgów, mapy myślowe.
Uczestnicy projektu będą zdobywać wiedzę i umiejętności dotyczące: organizowania i koordynowania działań senioralnych oraz międzypokoleniowych, współpracy z partnerami/instytucjami lokalnymi, pozyskiwania dotacji, identyfikowania potrzeb osób starszych w danej społeczności, doskonalenia kompetencji personalno-społecznych (takich jak: komunikacja interpersonalna, współpraca w grupie, kreatywność, rozwiązywanie problemów, zarządzanie grupą i projektem).
Projekt adresowany jest do przyszłych i obecnych animatorów środowisk senioralnych, zarówno tych młodych (studentów), osób w średnim wieku, jak i osób starszych (seniorów).
UWAGA ! Obowiązują zapisy! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Przy natężeniu 55 dB mogą pojawić się problemy ze snem, wzrost nadpobudliwości nerwowej, uczucie zmęczenia i brak koncentracji. Natomiast przy 60–75 dB występują u ludzi anomalia w postaci niezauważalnych zmian akcji serca, ciśnienia krwi czy rytmu oddychania.
Długotrwałe narażenie na hałas może skutkować rozdrażnieniem, zaburzeniami snu i mieć negatywny wpływ na układ krążenia i układ przemiany materii. Ponadto u dzieci może powodować zaburzenia funkcji poznawczych.
Jak podaje portal Ekologia.pl, w Polsce hałas wywołany ruchem drogowym większy od 60 dB występuje na ponad 60% długości dróg rangi krajowej i na 92% długości dróg międzyregionalnych. Z kolei w otoczeniu zakładów przemysłowych, średniodobowe poziomy hałasu wynoszą 50-90 dB.
Dyrektywa unijna dotycząca hałasu zakłada, że dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowanym wynosi 60 dB w porze dziennej (godz. 6-22) oraz 50 dB w porze nocnej. Ekspozycja na hałas o natężeniu powyżej 65 dB powinna zostać zlikwidowana, natomiast przekroczenie poziomu 85 dB jest niedopuszczalne.
Rada naszego Osiedla zakupiła urządzenie pomiarowe do mierzenia poziomu hałasu. Miernik został poddany procedurze wzorcowania.
To oznacza, że miarodajne wyniki pomiarów możemy przedstawić Miastu.
Z pierwszych pomiarów wynika, że mieszkańcy ul. Poświęckiej, narażeni są na hałas w zakresie 60 -70 dB w sposób ciągły.
W związku z dużym zainteresowaniem świetlnymi pokazami w Ogrodzie Botanicznym organizatorzy przedłużają czas jego iluminacji do 14 lutego.
Pokazy iluminacji i spektakle laserowe odbywać się będą w weekendy (piątek – sobota – niedziela) od 22 stycznia do 14 lutego. Nowością będzie mapping 3D „Zaczarowany zamek".
Pokazy odbywają się o godzinie 17.00, 18.00, 19.00 oraz 20.00.
Harmonogram
Iluminacja Ogrodu i spektakle świetlne odbywać się będą w godzinach od 17.00 do 21.00. Na odwiedzających czeka : Świąteczna Bajka Xmas, Arena Sztuki Wrocławskich Artystów Ulicznych śpiewających nie tylko świąteczne popularne piosenki, iluzjonista, magik oraz połykacz ognia i innych, niestrawnych, przedmiotów.
Wszystko zamkną laserowy mapping liniowy, przestrzenny pokaz laserowy i pokazy wyświetlane na okolicznych budynkach i kościołach.
Osiedle Polanowice-Poświętne-Ligota
ul. H.M. Kamieńskiego 190
51-124 Wrocław533 234 545
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.