Zanieczyszczenie hałasem – jak wpływa na zdrowie?
Przy natężeniu 55 dB mogą pojawić się problemy ze snem, wzrost nadpobudliwości nerwowej, uczucie zmęczenia i brak koncentracji. Natomiast przy 60–75 dB występują u ludzi anomalia w postaci niezauważalnych zmian akcji serca, ciśnienia krwi czy rytmu oddychania.
Długotrwałe narażenie na hałas może skutkować rozdrażnieniem, zaburzeniami snu i mieć negatywny wpływ na układ krążenia i układ przemiany materii. Ponadto u dzieci może powodować zaburzenia funkcji poznawczych.
Jak podaje portal Ekologia.pl, w Polsce hałas wywołany ruchem drogowym większy od 60 dB występuje na ponad 60% długości dróg rangi krajowej i na 92% długości dróg międzyregionalnych. Z kolei w otoczeniu zakładów przemysłowych, średniodobowe poziomy hałasu wynoszą 50-90 dB.
Zanieczyszczenie hałasem – dyrektywa unijna
Dyrektywa unijna dotycząca hałasu zakłada, że dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowanym wynosi 60 dB w porze dziennej (godz. 6-22) oraz 50 dB w porze nocnej. Ekspozycja na hałas o natężeniu powyżej 65 dB powinna zostać zlikwidowana, natomiast przekroczenie poziomu 85 dB jest niedopuszczalne.
Rada naszego Osiedla zakupiła urządzenie pomiarowe do mierzenia poziomu hałasu. Miernik został poddany procedurze wzorcowania.
To oznacza, że miarodajne wyniki pomiarów możemy przedstawić Miastu.
Z pierwszych pomiarów wynika, że mieszkańcy ul. Poświęckiej, narażeni są na hałas w zakresie 60 -70 dB w sposób ciągły.