Sołtysowice

Szanowni Państwo! 

W ostatnim czasie wpłynęło do nas wiele zgłoszeń o problemie pojawiających się dzików w obrębie naszego osiedla i o wyrządzanych przez nie szkodach (o dewastacji terenów zielonych, czy powywracanych śmietnikach, o możliwym zagrożeniu dla przechodniów i kierowców).

Problem jest nam znany i był przez nas wielokrotnie zgłaszany do odpowiednich służb. Wiemy, że dziki są regularnie odławiane i wywożone, ale nie ma możliwości, by całkowicie zredukować ich liczebność. Jednakże dzięki systematycznemu podejmowaniu tych działań problem jest minimalizowany.

Należy zaznaczyć, że dzikie zwierzęta pojawiają się w mieście ze względu na obfitą i łatwą dostępność pokarmu z różnych źródeł. W rejonie naszego osiedla w wyniku prowadzonego monitoringu terenu zlokalizowano miejsca podrzucania resztek jedzenia i odpadów tzw. zielonych w rejonie ulic Redyckiej i Lekcyjnej.

W związku z tym, że dziki są w stanie z dużych odległości wyczuwać zapachy pozostawionego pożywienia, przyciąga je to na osiedla w poszukiwaniu pokarmu. W celu zminimalizowania zagrożeń ze strony tych zwierząt apelujemy o:

• Niepozostawianie resztek jedzenia (w tym także suchego chleba) i odpadów zielonych w przypadkowych miejscach,
• Niewyrzucanie odpadów tzw. zielonych (pozostałości po przycinaniu żywopłotów, koszeniu trawników, porządkowaniu ogrodów) na niezagospodarowane działki i posesje, na poligon i trawniki,
• Zabezpieczenie miejsc składowania odpadów i pojemników na odpady. W przypadku budynków wielorodzinnych – zamykanie ich w wiatach, a w przypadku posesji prywatnych – pozostawianie pojemników na terenie ogrodzonym, by dziki nie miały do nich dostępu (w szczególności pojemniki na bioodpady oraz odpady zmieszane),
• Niewyrzucanie z okien i balkonów różnych odpadów na przyległe do zabudowań trawniki.

Incydenty związane z dzikimi zwierzętami należy zgłaszać do Centrum Zarządzania Kryzysowego +48 71 770 22 22 (całodobowo) lub do Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW +48 71 799 67 00 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:45-15:45).

W najbliższym czasie rozdysponujemy wśród mieszkańców ponad 130 ulotek informacyjnych „Dzikie zwierzęta w mieście – Jak z nimi postępować?”, dodatkowo poniżej załączamy skan tej ulotki, aby każdy mógł się z nią zapoznać. Poniżej załączamy również odpowiedź z Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW na temat dzików pojawiających się na terenie osiedla Sołtysowice z wymienionym działaniami jakie podejmuje Urząd Miejski, aby rozwiązać ten problem.

dziki1

dziki2118729406 762176434622375 8683470325262837661 n

118727588 630967164482439 4324660534769500045 n

 

Osiedle Sołtysowice
ul. Przejazdowa 10/1A
      51-168 Wrocław
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP