Sołtysowice

KIiM

 

Poniżej znajdzicie Państwo raport z konsultacji społecznych do Funduszu Osiedlowego.
Czytaj dalej:
 

Raport z konsultacji społecznych

dotyczy:       Fundusz Osiedlowy na lata 2022 – 2023;

Na podstawie § 6 pkt. 2 Statutu Osiedla Tarnogaj z dnia 20 maja 2021 r.
Zarząd Osiedla Tarnogaj przeprowadził konsultacje społeczne z mieszkańcami Osiedla Tarnogaj, na zasadach przyjętych w Funduszu Osiedlowym.

Termin konsultacji:

Zarząd Osiedla Tarnogaj przeprowadził konsultacje społeczne w dniach do 17 marca do 17 kwietnia 2022 r..

Formy konsultacji społecznych:

Rada Osiedla Tarnogaj uchwaliła dwie formy konsultacji społecznych:

  1. Pośrednie (listowne)
  • adres e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
  • do skrzynki pocztowej Rady przy ul. Henrykowskiej 2.
  1. Bezpośrednie (spotkania informacyjne)
  • 2 kwietnia w godzinach 1100 - 1300;

miejsce - skrzyżowanie ul. Tarnogajskiej z Klimasa (tablica ROT)

  • 9 kwietnia w godzinach 1100 - 1300;

miejsce - Pchli Targ, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 9

  • każdy poniedziałek w godzinach 1800 - 1900

miejsce - siedziba Rady Osiedla Tarnogaj przy ul. Henrykowskiej 2.

Przebieg konsultacji społecznych:

Konsultacje społeczne zostały ogłoszone mieszkańcom osiedla poprzez dostępne środki komunikacji Rady Osiedla Tarnogaj tj. 4 tablice ogłoszeniowe, media społecznościowe rady (Facebook, Twitter) oraz strona internetowa Osiedla Tarnogaj.

Konsultacje pośrednie:

Wszystkie opinie mieszkańców na temat Funduszu Osiedlowego zostały zgłoszone poprzez adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Do skrzynki pocztowej nie wpłynęła żadna opinia.

Konsultacje bezpośrednie:

Ze względu na specyfikę osiedla (podział na dwie części: północną i południową) spotkania bezpośrednie z mieszkańcami zostały tak przewidziane aby każdy mieszkaniec osiedla niezależnie od zamieszkania miał możliwość spotkania z przedstawicielami rady na „swojej” części osiedla Tarnogaj

Spotkanie w dniu 2 kwietnia 2022 r. – część południowa (Osiedle Gazowników)

Ze względu na pogodę spotkanie przeniesiono do lokalu przy ul. Tarnogajskiej 49
o czym poinformowano mieszkańców poprzez radowe media społecznościowe.
Na spotkanie informacyjne, w którym z ramienia Rady Osiedla uczestniczyło dwoje radych (Pan Tomasz Myszko-Wolskim oraz Pan Piotr Januszewski) przyszło dwoje mieszkańców osiedla. Mieszkańcy przedstawili swoje pomysły na wykorzystanie środków w ramach Funduszu Osiedlowego.

Spotkanie w dniu 9 kwietnia 2022 r. – część północna (Osiedle Henrykowskie)

Spotkanie odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 w trakcie cyklicznego wydarzenia Tarnogajski Pchli Targ. Na spotkanie informacyjne, w którym z ramienia Rady Osiedla uczestniczyło dwoje radych (Pan Krzysztof Mazurkiewicz oraz Pan Adam Kiljan) nie przyszedł żaden mieszkaniec pomimo cyklicznego ogłaszania przez prowadzących wydarzenie o możliwość zgłoszenia wniosków i uwag w ramach Funduszu Osiedlowego.

Spotkania w każdy poniedziałek w trakcie trwania konsultacji

Spotkania odbywały się w ramach dyżurów radnych prowadzonych w siedzibie Rady Osiedla Tarnogaj. W trakcie czasu trwania konsultacji odbyły się cztery dyżury radnych. Żaden z mieszkańców nie przyszedł w sprawie wyrażenia opinii lub zgłoszenia wniosku w ramach Funduszu Osiedlowego.

Wyniki konsultacji społecznych:

W trakcie trwania konsultacji społecznych w sposób zgodny w założeniami Rady Osiedla Tarnogaj wypowiedziało się 15 mieszkańców osiedla, którzy zgłosili 26 wniosków na wykorzystanie środków finansowych w ramach Funduszu Osiedlowego na lata 2022 – 2023.

Mieszkańcy, którzy zgłaszali wnioski poprzez media społecznościowe byli informowani o potrzebie zgłoszenia zgodnie z przyjętą przez radę osiedla formę wyrażenia opinii. Wnioski złożone poprzez media społecznościowe nie były rozpatrywane.

Zgłoszone 26 wniosków zostało przesłanych do dalszego procedowania przez odpowiednią komisję Rady Osiedla Tarnogaj.

Notatka – Komisja ds. Infrastruktury i Mobilności – 18 wniosków

Komisja ds. Infrastruktury i Mobilności na posiedzeniu 18 maja 2022 r. analizowała projekty zgłoszone przez mieszkańców i mieszkanki w ramach konsultacji Funduszu Osiedlowego na osiedlu Tarnogaj.

Do Rady wpłynęło 18 pomysłów.

Za najtrafniejsze komisja uznała 5 z nich i skierowała je do dalszych prac Rady Osiedla. Były to pomysły:

  1. Ciągu pieszo-rowerowego od ul. Ząbkowickiej do Tarnogajskiej
  2. Odnowienie ulicy Tarnogajskiej (dokończenie ścieżki pieszo rowerowej, dodanie ławek i ewentualnie muralu na jednym z budynków)
  3. Poprawy bezpieczeństwa pieszych przez m.in. lepsze oznakowanie - komisja rozszerzyła ten projekt i przekazała Radzie jako projekt konsekwentnego wprowadzenia oznakowania poziomego “strefy 30” na terenie całego osiedla
  4. Zabezpieczenie przejść dla pieszych przed parkowaniem samochodów
  5. Poszerzenie chodnika na sięgaczu ul. Pięknej

Wszystkie te projekty łączy chęć poprawy bezpieczeństwa i komfortu pieszych. Komisja podziela ten cel i uważa, że te projekty mogą go osiągnąć relatywnie niedużymi nakładami
i bez stwarzania dużych problemów dla innych uczestników ruchu na naszym osiedlu (ciągi pieszo rowerowe czy szersze chodniki nie powstawałyby np. kosztem zwężania dróg).

Jeden z postulatów pokrywał się częściowo z jednym z rekomendowanych pomysłów (wytyczenie ścieżek rowerowych wzdłuż Tarnogajskiej i Gazowej) - Komisja uznała, że bardziej pilne jest dokończenie ścieżki wzdłuż ul. Tarnogajskiej.

Kolejne 3 projekty zgłoszone przez mieszkańców są już według wiedzy Komisji częściowo realizowane w ramach innych zadań miasta lub w ramach współpracy z deweloperami budującymi nowe budynki mieszkalne na osiedlu. Dlatego też Komisja nie widziała potrzeby uwzględniania ich w zadaniach z Funduszu Osiedlowego. Chodzi o następujące projekty:

  • zabezpieczenie chodnika przy skrzyżowaniu Sernickiej 34 z Nyską i Sernickiej 26 z Henrykowską
  • budowa chodnika wzdłuż skweru Stasiaka przy ul. Jesionowej
  • wynoszenie przejść dla pieszych (Nyska/Jesionowa; Piękna/Armii Krajowej)

Komisja nie skierowała do dalszych prac 4 projektów związanych z miejskimi podwórkami na osiedlu. Komisja uważa, że najpierw każde podwórko powinno mieć stworzony całościowy plan niezbędnych prac i remontów, a dopiero wtedy Rada może rozważyć swoją partycypację w kosztach takich przedsięwzięć. Zgłoszone projekty dotyczyły:

  • modernizacji placu zabaw w podwórku Sernicka/Nyska/Jesionowa/Paczkowska
  • uzupełnienia rewitalizacji podwórka przy Sernickiej/Nyskiej/Henrykowskiej
  • przedłużenia pergoli przy nowym placu zabaw w podwórku przy Henrykowskiej
  • parkingu w północno-zachodniej części podwórka Nyska / Sernicka / Paczkowska / Jesionowa

Komisja uznała, że propozycja doświetlenia chodników po parzystej stronie ul. Nyskiej (numery 24-36) nie jest pilna - inne części ulicy Nyskiej np. od skrzyżowania z Jesionową
w stronę Szkoły Podstawowej numer 9 są znacznie gorzej oświetlone i na nich Rada powinna skupić swoją uwagę.

Pomysł przesunięcia słupka przy Henrykowskiej 2 spotkał się z aprobatą Komisji, ale sprawa wydaje się na tyle błaha, że Komisja spróbuje uzyskać jej realizację poza Funduszem Osiedlowym.

Komisji spodobał się pomysł utworzenia punktu ładowania samochodów elektrycznych na osiedlu, ale w tej sprawie zamierza podjąć rozmowy np. z okolicznymi dyskontami czy marketami, które zarządzają dużymi parkingami i mogłoby taki punkt utworzyć komercyjnie.

Pomysł remontu chodników przy Tarnogajskiej, Klimasa i Gazowej wydał się Komisji mniej pilny w obliczu planowanych zmian w układzie przestrzennym w tym rejonie. W najbliższych latach Komisja spodziewa się np. wyburzenia dawnego budynku Transbudu i stworzenia tam zupełnie nowej zabudowy - inwestycje chodnik w tym miejscu tuż przed rozpoczęciem takiej budowy wydają się niegospodarne. Komisja liczy raczej na to, że miasto zadba o naprawę chodników przez deweloperów budujących się w okolicy.

Ostatnim analizowanym pomysłem była chęć stworzenia ekranów akustycznych wzdłuż ulicy Tarnogajskiej. Komisja uważa raczej, że należy położyć nacisk na remont tej ulicy i obniżenie hałasu bez konieczności zakrywania pięknej, ceglanej elewacji kamienic na Tarnogajskiej. Jednocześnie Komisja spodziewa się w najbliższych tygodniach publikacji zaktualizowanej mapy akustycznej miasta i w jej ustaleniach spodziewa się dodatkowych argumentów przy staraniach o remont ulicy (sam remont skalą znacznie przekracza możliwości Funduszu Osiedlowego).

Notatka – Komisja ds. Zielni – 8 wniosków

Podczas konsultacji, które odbyły się zarówno online (maile otrzymane od mieszkańców) jak
i podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami Komisja ds. Zieleni otrzymała do rewizji
i dyskusji następujące wnioski mieszkańców:

  1. Rewitalizacja zieleńców na ulicy Pięknej i Nyskiej
  2. Nasadzenia w pustych kwietnikach na podwórku Sernicka, Paczkowska i remont placu zabaw w ww. miejscu
  3. Łąka kwietna plus żywopłot wzdłuż ulicy Nyskiej
  4. Łąki kwietne i żywopłoty na ul. Gazowej między pętla Tarnogaj a ul. Międzyleską
  5. Nasadzenia żywopłotu na rozjeżdżonym placu przy ul. Złotostockiej
  6. Nasadzenie żywopłotu na skrzyżowaniu Pięknej z Piękną
  7. Nasadzenie drzewa przy kościele w miejscu ściętej akacji
  8. Żywopłot na skręcie z Bardziej w Piękną

Dyskusja na temat powyższych wniosków odbyła się 5 maja 2022 r. w siedzibie Rady Osiedla Tarnogaj.

Uczestnicy debaty zapoznali się z wnioskami i postanowili co następuje z poszczególnymi wnioskami:

  • rewitalizacja zieleńców na ulicy Pięknej i Nyskiej – ten wniosek pokrywa się z uchwałami ROT ws. odnowienia zieleńców po zakończeniu remontu ulic Piękna i Nyska – wniosek odrzucono.
  • nasadzenia w pustych kwietnikach na podwórku Sernicka, Paczkowska i remont placu zabaw w ww. miejscu - komisja rozważyła możliwość zasadzenia łąki kwietnej - radny Szymon Gil skontaktuje się z WM w celu pozyskania roślin do nasadzeń, projekt ma być przeprowadzony poza Funduszem Osiedlowym. Odrzucono także na obecną chwile możliwość remontu placów zabaw – wniosek odrzucono.
  • łąka kwietna plus żywopłot wzdłuż ulicy Nyskiej – wniosek odrzucono z uwagi na aktywną gwarancje na chodnik i zieleniec – wniosek odrzucono.
  • łąki kwietne i żywopłoty na ul. Gazowej między pętla Tarnogaj a ul. Międzyleską – Radni uznali, że wniosek nie spełnia warunków FO i podobnie jak w punkcie 2 istnieje inna możliwość zasadzenia łąki kwietnej, dodatkowo w wyżej wymienionym miejscu RO podjęła uchwałę o dodatkowych nasadzeniach drzew – wniosek odrzucono.
  • nasadzenia żywopłotu na rozjeżdżonym placu przy ul. Złotostockiej – po dokładnych oględzinach wnioskowanego terenu i częściowego już jego zabezpieczenia (zabezpieczenie drzew na tym terenie) radni odrzucili ten wniosek – wniosek odrzucono.
  • nasadzenie żywopłotu na skrzyżowaniu Pięknej z Piękną – pokrywa się z uchwałami ROT ws. Odnowienia zieleńców po zakończeniu remontu ulic Piękna i Nyska – wniosek odrzucono.
  • nasadzenie drzewa przy kościele w miejscu ściętej akacji – pokrywa się z uchwałami ROT o dodatkowych nasadzeniach drzew na tym terenie – wniosek odrzucono.
  • żywopłot na skręcie z Bardziej w Piękną – Komisja ds. Zieleni postanowiła przygotować uchwałę w sprawie nadadzeń żywopłotów na osiedlu i zakwalifikować ten teren do zgłoszenia – wniosek odrzucono.

Z uwagi na odrzucenie wniosków złożonych przez mieszkańców z powyższych powodów Komisja ds. Zieleni postanowiła sama wypracować projekt, który został przedstawiony na obradach Rady Osiedla Tarnogaj w dniu 8-ego czerwca 2022 r..

We współpracy z Komisją Infrastruktury i Mobilności złożono projekt uporządkowania podwórka przy ulicy Pięknej 42-54. Projekt zakładał oczyszczenie terenu ze śmieci, ustawienie ławek oraz wyznaczenie ścieżek, tak żeby mógł powstać w tym miejscu mini park dla mieszkańców całego osiedla. Projekt został zaproponowany wraz z projektem Komisji Infrastruktury i Mobilności dotyczącym stworzenie ciągu pieszo-rowerowego łączącego ulice Nyską z ulica Piękną – łącznik. Teren tego podwórka jest już terenem zielonym, wymaga jedynie uporządkowania. Dnia 02 czerwca 2022 r. przewodniczący Komisji ds. Zieleni Piotr Januszewski wraz z PZO Krzysztofem Mazurkiewiczem spotkał się z reprezentacją mieszkańców danego podwórka. Przedstawiono plany jak można ten teren zagospodarować, wysłuchano wniosków mieszkańców oraz powiadomiono o kolejności procederu. Mieszkańców zaproszono także na sesje Rady Osiedla Tarnogaj w dniu 8 czerwca 2022 r.. Mieszkańcy wyrazili zainteresowanie projektem.

Na sesji Rady Osiedla Tarnogaj w dniu 8 czerwca 2022 r. podczas głosowania nad wnioskami, które będą zgłoszone w ramach Funduszu Osiedlowego radni nie wybrali wyżej opisanego projektu przedstawionego przez Komisję ds. Zieleni.

 

Rekomendacje:

Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych Zarząd Osiedla Tarnogaj przy współpracy z komisjami przedstawił Radzie Osiedla Tarnogaj osiem wniosków na wykorzystanie środków finansowych w ramach Funduszu Osiedlowego na lata 2022 – 2023.

Lista rekomendowanych wniosków:

  1. Projekt i wykonanie konsekwentnego oznakowania poziomego „Strefa 30” na całym osiedlu;
  1. Ścieżka w poprzek Tarnogaju – od ul. Tarnogajskiej do ul. Ząbkowickiej;
  1. Ścieżka pieszo-rowerowa pomiędzy ul. Nyską a ul. Piękną - sięgacz oraz zagospodarowanie skweru przy ścieżce wraz z uporządkowaniem podwórka;
  1. Zabezpieczenie przejść dla pieszych przed nielegalnym parkowaniem;
  1. Chodnik po południowej stronie Pięknej – od skrzyżowania z ul. Otmuchowską do ul. Nyskiej;
  1. Poszerzenie chodnika na sięgaczu ul. Pięknej (od 56H do 56J) – tak żeby można było postawić słupki uniemożliwiające nielegalne parkowanie;
  1. Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż ul. Tarnogajskiej od ul. Armii Krajowej w kierunku do budynku poczty;
  1. Wyznaczenie miejsc postojowych wzdłuż ul. Tarnogajskiej między ul. Klimasa a ul. Gazową.

Rada Osiedla Tarnogaj
ul. Henrykowska 2
50-503 Wrocław
tel. +48 519 182 825 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona Rady Osiedla Tarnogaj: tarnogaj.osiedle.wroc.pl

 

Na dyżury Radnych zapraszamy:

-w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w siedzibie RO (ul. Henrykowska 2)

zawsze między 18:00 a 19:00.

https://www.facebook.com/ROTarnogaj/

 

Dane do faktury:

Gmina Wrocław

NIP 897-13-83-551

REGON 931934839

Z dopiskiem Rada Osiedla Tarnogaj

 

 

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP