Sołtysowice

wbo2023

 

Od 22 września do 9 października 2023 r. mieszkańcy Wrocławia będą mogli głosować we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Głosować może każdy, kto ma numer PESEL, w tym dzieci i obcokrajowcy. Każdy z uprawnionych może oddać dwa glosy: jeden na projekt osiedlowy i jeden na projekt ponad osiedlowy. Tak jak w poprzednich latach najwięcej zgłoszonych projektów związane jest z zielenią. Dwa z nich dotyczą naszej części miasta.
 
Czytaj więcej:

Projekt nr 86 Zielony Tarnogaj 2.0 Mały (projekt osiedlowy) oraz projekt nr 134 Zielony Tarnogaj 2.0 Duży (projekt ponad osiedlowy) zakładają nasadzenia drzew, krzewów i łąk kwietnych. Gra idzie o wysoką stawkę, bo łącznie można zdobyć 4.000.000 zł na nasadzenia nowych drzew, krzewów i łąk kwietnych.

Jeżeli projekty zwyciężą w głosowaniu, nowe drzewa i krzewy pojawią się m.in. na ulicach: Nyskiej, Pięknej, Jesionowej, Bogedaina, Klimasa, Ziębickiej, Międzyleskiej, Morwowej, Gazowej, Tarnogajskiej i Łagiewnickiej. Nową zieleń mogą również zyskać skwery przy Kościele św. Ducha, na rogu alei Armii Krajowej i Pięknej oraz koło pętli autobusowo-tramwajowej Tarnogaj.

O tym, że każdy głos się liczy, najlepiej można było się przekonać w 2022 r., kiedy to dwa projekty osiedlowe tj. projekt nr 7 Zielony Tarnogaj - #Kolejna Zieleń oraz projekt nr 104 Żernicki park sportu i rekreacji - etap 2022 uzyskały taką samą ilość głosów – 2370. Była to sytuacja wyjątkowa, bo pierwszy raz w dziesięcioletniej historii Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zdarzył się remis. Doceniając zaangażowanie liderów i mieszkańców, którzy wzięli udział w głosowaniu, decyzją Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oba projekty zostały uznane za zwycięskie i skierowane do realizacji.

Skąd pomysł na projekty nr 86 Zielony Tarnogaj 2.0 Mały (projekt osiedlowy) oraz projekt nr 134 Zielony Tarnogaj 2.0 Duży (projekt ponad osiedlowy)? Jak mówi lider tych projektów, Adam Kiljan ze Stowarzyszenia Przyjazny Tarnogaj, to kontynuacja ubiegłorocznego, zwycięskiego projektu nr 7 Zielony Tarnogaj - #Kolejna Zieleń. W ciągu ostatnich 10 lat Tarnogaj przeszedł niebywałą zmianę. To jedno z najszybciej zabudowujących się wrocławskich osiedli. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne budynki wielorodzinne, a nowi mieszkańcy skarżą się na niewystarczającą ilość zieleni. W lecie na Tarnogaju odnotowuje się jedne z najwyższych temperatur spośród wrocławskich osiedli. Gęsta zabudowa sprzyja powstawaniu tzw. „wyspy ciepła”. Jest to zjawisko klimatyczne polegające na występowaniu wyższej temperatury powietrza w danym rejonie miasta w porównaniu z terenami go otaczającymi. Teren osiedla obfituje co prawda w liczne skwery porośnięte trawą, ale ta w sezonie letnich upałów szybko wysycha i nie sprzyja obniżeniu temperatury. Tylko nasadzenia drzew i krzewów oraz tworzenie łąk kwietnych może pomóc w likwidacji tego zjawiska. Drzewa dają cień a wraz z krzewami i łąkami kwietnymi pochłaniają zanieczyszczenia powietrze. Jest jeszcze jeden pozytywny efekt takich nasadzeń. Skwery obsadzone drzewami, krzewami i łąkami kwietnymi pochłaniają znacznie większe ilości wody opadowej np. podczas gwałtownych opadów deszczu, które z uwagi na zmiany klimatu coraz częściej będą występować. Dzięki temu podczas okresu letniego z mniejszą ilością opadów dłużej niż trawa pozostają zielone, co bez wątpienia ma też walory wizualne.

Dlatego już dziś zachęcamy Państwa do głosowania i mobilizowania swoich bliskich i sąsiadów do głosowania. Jak mogliśmy się przekonać w 2022 r. czasami o zwycięstwie może zdecydować jeden głos. Jak będzie w tym roku? Wszystko przed nami.

Jedno jest pewne - każdy głos ma znaczenie!

Rada Osiedla Tarnogaj
ul. Henrykowska 2
50-503 Wrocław
tel. +48 519 182 825 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona Rady Osiedla Tarnogaj: tarnogaj.osiedle.wroc.pl

 

Na dyżury Radnych zapraszamy:

-w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w siedzibie RO (ul. Henrykowska 2)

-w każdy trzeci poniedziałek miesiąca w siedzibie CAT (ul. Gazowa 22/7)

zawsze między 18:00 a 19:00.

https://www.facebook.com/ROTarnogaj/

 

Dane do faktury:

Gmina Wrocław

NIP 897-13-83-551

REGON 931934839

Z dopiskiem Rada Osiedla Tarnogaj

 

 

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP