logo wrocławia

Osiedlowe Sprzątanie Świata 2023

Zapraszamy na tegoroczne sprzątanie świata - odbędzie się ono w sobotę 1 kwietnia o 10:00.
Ekosystem gwarantuje odbiór zebranych worków z:
- ulicy Rudawskiej w podstawionym kontenerze (w pobliżu z biura Rt Deweloper)
- Żmigrodzkiej 227
- Kątowej
- z okolic pętli autobusowej pod AOW: https://goo.gl/maps/7vc93gLw1vdde5aWA
 
Zabierzcie rękawiczki i worki albo/i wypatrujcie przedstawicieli RO lub "stanowisk" z niezbędnym sprzętem.
 
 

Protokół ze spotkania RO 6.03.2023

6.03.2023 odbyło się spotkanie Rady Osiedla. W załącznikach publikujemy protokół oraz podjęte Uchwały.

 

zaproszenie dla seniorów

Koncert_mojej_i_twojej_nadziei_-_plakat.jpg

Wzrost liczby mieszkańców

W ostatnich latach obserwujemy niespotykany dotychczas ruch na naszych osiedlowych uliczkach.
Uliczkach, które przypomnijmy albo nie mają chodników, jak Milicka, Polanowicka czy Redycka, albo nie spełniają norm (szerokość pasów ruchu, budowa podłoża, bliskość zabudowy), tak, jak Poświęcka i Milicka.
Wzmożony ruch samochodowy spowodowany jest m.in. rozbudową osiedli .
 
Przyrost liczby mieszkańców osiedla Sołtysowice (grudzień 2022 w porównaniu do 2017):
to 36,6 procent
 W ciągu pięciu lat przybyło 1309 nowych mieszkańców
 
Osiedle Polanowice - Poświętne - Ligota
Przyrost liczby mieszkańców (grudzień 2022 w porównaniu do 2017):
44,14 procent
 W ciągu pięciu lat przybyło 1900 nowych mieszkańców
 
Osiedle Lipa Piotrowska
Przyrost liczby mieszkańców (grudzień 2022 w porównaniu do 2017):
153 procent!
 W ciągu pięciu lat przybyło 2526 nowych mieszkańców.
 
Budownictwu mieszkaniowemu nie towarzyszy jednak dbałość o infrastrukturę. Brakuje Obwodnicy spełniającej podstawowe normy dla tak dużego natężenia ruchu.
 
 

Poszukiwany Lider/Liderka Klubu Seniora

Poszukujemy pilnie lidera/liderki Klubu Seniora, do kontaktu z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i Radą Osiedla. Nasza bardzo aktywna społeczność 60+ potrzebuje łącznika, celem informowania ich o różnych przedsięwzięciach miejskich, z których na pewno wspólnie możemy wyciągnąć jeszcze więcej!

Jedyne wymaganie to...chęć :)

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana - prosimy o wiadomość na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Tymczasowa zmiana organizacji ruchu - ulica Polanowicka

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

28.02.2023

Rada  Osiedla Polanowice-Poświętne-Ligota odpowiadając na liczne zgłoszenia i interwencje  mieszkańców o ponadnormatywnym ruchu samochodowym, w tym samochodów o tonażu powyżej 3,5t, przychyliła się do propozycji Wydział Inżynierii Miejskiej Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i zaakceptowała uchwałą, tymczasową zmianę organizacji ruchu poprzez rozdzielenie ul. Polanowickiej.

Ulica Polanowicka objęta jest strefą ruchu uspokojonego z ograniczeniem prędkości do 30 km/h i jest drogą kategorii gminnej, nie spełnia jednak aktualnie warunków technicznych i nie posiada parametrów, które wymagane są przez obowiązujące rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w tej sprawie. Na przedmiotowym odcinku posiada nawierzchnię z masy bitumicznej o szerokości 5,5 m oraz nieutwardzone pobocze.

Dodatkowo, ze względu na brak północnego odcinka Obwodnicy Śródmiejskiej przez drogę codziennie odbywa się ruch tranzytowy utrudniający codzienne poruszanie się pieszych po osiedlu. Przeprowadzone w czerwcu 2019 roku, na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pomiary hałasu i natężenia ruchu dla otoczenia ul. Polanowickiej wykazały, że ruch na tej ulicy wynosił blisko 6000 pojazdów/dobę w tym ponad 80 samochodów ciężarowych i tirów. W piśmie z dnia 29.10.2019 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odmówiła realizacji ochrony mieszkańców ul. Polanowickiej przed skumulowanym hałasem, powołując się na w/w przeprowadzane pomiary hałasu i natężenia ruchu, argumentując to skumulowanym działaniem nie tylko z Węzła Północ i dróg S5 oraz A8 ale również z lokalnej drogi Polanowickiej i przytoczyła w/w wyniki badań.

Aktualne badania natężenia ruchu na ulicy Polanowickiej wskazały ok. 8000 pojazdów/dobę.

W związku z realizacją dwóch zadań dotyczących:

-  bezpośrednio ul. Polanowickiej (chodnik wzdłuż ul. Polanowickiej, wskazany do realizacji z budżetu Funduszu Osiedlowego – w dwóch turach)

- oraz pośrednio (projekt i budowa Alei Północnej)

Rada Osiedla zaakceptowała Uchwałą wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu na ul. Polanowickiej poprzez jej montaż stałych barier w sąsiedztwie numeru 60 i oznakowania zgodnie z projektem organizacji ruchu przekazanym przez Wydział Inżynierii Miejskiej UM Wrocławia.

Na kolejnej sesji Rada Osiedla uchwaliła wystąpienie do WIM o wprowadzenie strefy zamieszkania, co pozwoli mieszkańcom na bezpieczne poruszanie się po utwardzonej nawierzchni (zamiast po błocie przy jezdni).

Rekomendowane jest utrzymanie powyższej organizacji ruchu do czasu wykonania chodnika wzdłuż całej ulicy  Polanowickiej i wybudowania brakującego odcinka Obwodnicy Północnej do ulicy Kamieńskiego.

Działanie jest niezbędne dla poprawienia bezpieczeństwo pieszych, likwidacji tranzytowego ruchu pojazdów niezwiązanych z Osiedlem i   usunięci ponadnormatywnego obciążenia środowiska i mieszkańców przez hałas, zapylenie i ilość spalin.

Planowane rozwiązanie będzie wymagało początkowo od mieszkańców zmiany przyzwyczajeń, ale nie ograniczy możliwości dojazdu do żadnej posesji, a zlikwiduje zatory tworzące się przy włączeniu do Ronda Obrońców Grodna i Kamieńskiego w godzinach szczytu.

Nadrzędnym celem działania Rady Osiedla i jej Zarządu jest dbanie o bezpieczeństwo, zdrowie i komfort mieszkańców, co zdecydowanie ulegnie poprawie zarówno poprzez rozproszenie ruchu jak i zablokowanie ruchu tranzytowego.

Chcąc przyspieszyć realizację docelowych rozwiązań poprawiających warunki na Osiedlu, tj: budowę chodnika na ul. Polanowickiej jak i budowę odcinka Alei Północnej, na którego budowę Gmina uzyskała pozwolenie kilka lat temu, zachęcamy mieszkańców do korespondencji z UM:

Urząd Miejski Wrocławia
Departament Infrastruktury i Transportu
Biuro Obsługi Infrastrukturalnej
ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław
tel. +48 71 777 79 77, fax +48 71 777 71 29

Gdy tylko data wprowadzenia powyższych zmian w życie będzie znana - będziemy Państwa informować.

Rada Osiedla Polanowice - Poświętne - Ligota

 

Strona 1 z 50

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Kalendarz

Marzec 2023
N P W Ś C Pt S
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Facebook

Galeria

  • Spotkanie z Panią Profesor, Alicją Chybicką
  • Spotkanie z Prezydentem Wrocławia
  • Spotkanie z Prezydentem Wrocławia
  • I Kongres Rad Osiedli
  • park na Poświętnem

Osiedle Polanowice-Poświętne-Ligota
ul. H.M. Kamieńskiego 190
51-124 Wrocław
533 234 545
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja Dostepności

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP

 

 
Początek strony