pawlowice

psy na spacerze

© Fot. wroclaw.pl

Na prośbę Policji, po niebezpiecznych incydentach oraz licznych podobnych zgłoszeniach mieszkańców o sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych, przypominamy przepisy dot. wyprowadzania psów.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia na terenach przeznaczonych do użytku publicznego zwierzęta domowe mogą przebywać wyłącznie pod nadzorem osoby, która jest zdolna do sprawowania pełnej kontroli nad ich zachowaniem.

Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego psy należy prowadzić na smyczy, zaś psy należące do ras uznawanych za agresywne oraz psy, które  zachowują się agresywnie w stosunku do ludzi i innych zwierząt, należy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

Zwolnienie psa ze smyczy na terenach przeznaczonych do użytku publicznego jest dozwolone na terenie ogrodzonych wybiegów dla psów oraz w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi pod warunkiem, że osoba z którą przebywa pies ma możliwość sprawowania nad nim pełnej kontroli, a w przypadku psa należącego do rasy uznawane za agresywną oraz psa zachowującego się agresywnie w stosunku do ludzi i innych zwierząt pies ma założony kaganiec.

Wykaz ras psów uznanych za agresywne określa rozporządzenie MSWiA. Do takich psów zalicza się: amerykański pit bull terrier; pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin); buldog amerykański; dog argentyński; pies kanaryjski (Perro de Presa Canario); tosa inu; rottweiler; akbash dog; anatolian karabash; moskiewski stróżujący oraz owczarek kaukaski.

Konieczność zachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt reguluje też kodeks wykroczeń. Nierespektowanie przepisów prawa podlega karze nagany, grzywny lub w szczególnych okolicznościach nawet ograniczenia wolności.

Dodatkowo zwracamy również uwagę, że osoba z którą przebywa zwierzę na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, w szczególności takich jak drogi, chodniki, podwórka, parki i inne tereny zieleni, zobowiązana jest do niezwłocznego usunięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę.

Odchody zwierząt należy umieszczać w koszach ulicznych, w pojemnikach na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, lub w specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemnikach.

Osiedle Jagodno
ul. Jagodzińska 15
     52-129 Wrocław
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP