Co się dzieje nad Olszówką? Kiedy powstanie Park Krzycki?
Właśnie widzicie jego budowę. Obecnie jest realizowana część retencyjna parku, czyli trzy poldery, które przy wysokim stanie wód podziemnych będą okresowo napełniać się wodą. Przy niskim stanie wód będą trawiastymi nieckami. Poldery zostaną połączone obniżeniami terenu, nad którymi powstają kolejne mostki – przepusty.
Koryto Olszówki Krzyckiej zostało oczyszczone z nagromadzonych śmieci i częściowo z mułu. Wykonano drogi technologiczne utwardzone tłuczniem. Wygrodzono palikami strefy ochrony drzew. Wycięto suchą lipę, a martwe drewno pozostało na miejscu. Przesadzono kilka drzew i krzewów, z którymi kolidowała inwestycja i przyszła komunikacja – biegnące obwodnicowo wzdłuż granic parku i polderów drogi i ścieżki o zmiennej szerokości.
Projekt nie jest doskonały – wymagał wycięcia drzew, między innymi malowniczej kępy osik i głoga, ingeruje w teren będący siedliskiem licznych zwierząt (dzików, borsuków, saren, lisów, słowików) i zwiększa presję ludzi na niego – ale jest lepszy niż planowana wcześniej budowa kolektora deszczowego, która zrujnowałaby całą dolinę Olszówki i umożliwiła jej zabudowę. Zapobiegł temu protest aktywnych mieszkańców oraz ich obecna współpraca z urzędnikami, projektantami i wykonawcami prac przy budowie systemu retencji.
Jako Rada Osiedla będziemy się starać o:
- Przyrodnicze zagospodarowanie Parku Krzyckiego i zapewnienie ochrony siedlisk zwierząt.
- Dobry stan przesadzonych drzew.
- Utrzymanie porządku.
- Ochronę korytarza ekologicznego krzyckiego odcinka doliny Ślęzy i rezygnację z zabudowy na terenie zalewowym.
- Powiększenie Parku Krzyckiego z obecnych pięciu do kilkunastu hektarów!
Bo to właśnie przyroda i retencja wody są nam bardzo potrzebne w mieście 😊