Ochrona przeciwpowodziowa Wrocławia prowadzona jest przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Bezpośrednio odpowiedzialna za ochronę jest Sekcja ds. Wrocławskiego Węzła Wodnego i Ochrony Przeciwpowodziowej działająca w Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Strzegomskiej 148 we Wrocławiu.
W sobotę Odbyło się drugie w tej kadencji Rad Osiedli spotkanie liderów powodziowych. Są to osoby (po jednej z każdego osiedla) wskazane przez RO do stałego kontaktu z Centrum Zarządzania Kryzysowego, odbywania szkoleń w zakresie ochrony p.pow. ( zagrożone odcinki, metody uszczelniania, podwyższania wałów itp.) oraz instruowanie mieszkańców i pomoc w prowadzeniu akcji przeciwpowodziowej w sytuacji w której Straż Pożarna i inne służby z powodu znacznej skali powodzi potrzebują wsparcia. Liderem powodziowym na naszym osiedlu jest autor niniejszego artykułu.
Szczepin jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych osiedli we Wrocławiu. Miasto nie jest jednak w pełni zabezpieczone przed skutkami wystąpienia wody na poziomie z 1997r. Nie został jeszcze ukończony zbiornik retencyjny w Raciborzu i wały cofkowe Widawy. Obydwie inwestycje powinny być oddane do końca 2019 r. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska z 1997 roku, polegającego na kulminacji dwóch fal zostało zlikwidowane ale zakłada się, że obecny stan z powodów j/w, to nie jest pełna gotowość. Dla zilustrowania stanu przedstawiam kilka danych:
- średni poziom przepływu wód przez Wrocław – 300 m3/s
- do powodzi w 1997r maksymalny zakładany przepływ mógł wynieść - 2400 m3/s
- obecnie po modernizacji W W W, maksymalny przepływ to -2850 m3/s
- po wybudowaniu wałów cofkowych na Widawie – 3150 m3/s
- po wybudowaniu zbiornika w Raciborzu - 3650 m3/s
(więcej informacji na temat ochrony przeciwpowodziowej w najbliższym czasie)