Kontrast

DZIEŃ DZIECKA

Festyn z okazji Dnia Dziecka Rady Osiedla Szczepin
01.06.2018 w Centrum Koncertowym A2
przy ul. Góralskiej 5
godz. 16-20, wstęp bezpłatny

DD

A2 1

A2 2

A2 3

A2 4

A2 5

A2 6

XIII -XV SESJA RADY OSIEDLA

W zwiazku z zatwierdzeniem protokołów z sesji XIII-XV dopiero na ostatniej XVI sesji zamieszczam je poniżej oraz w zakładce dokumenty:

XIII sesja

XIII 1

XIII 3

XIV sesja

XIV 1

XIV 2

XIV 3

XIV 4

XV sesja

XV 1

MOWA TRAWA

                  Już prawie połowa maja a niewiele trawników we Wrocławiu, w tym na Szczepinie zostało wykoszonych, nie wspominając o braku jakichkolwiek śladów poprawy ich stanu poprzez dosianie czy usunięcie chwastów.

        trawa11a
Tereny zielone we Wrocławiu należą do różnych podmiotów : Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Zasobu Komunalnego, Spółka Ekosystem (tereny przy ulicach), Spółdzielnie Mieszkaniowe, Wspólnoty Mieszkaniowe, Wody Polskie, prywatni właściciele i dzierżawcy itd. Najczęściej mieszkańcy nie wiedząc kto jest zarządcą/właścicielem terenu, za zły stan terenów niesłusznie obwiniają Zarząd Zieleni Miejskiej, pod których zarządem pozostają najczęściej tylko nieliczne, ale za to największe obszary zielone. Niezależnie od tego kto zajmuje się pielęgnacją trawników wymagają one podobnych zabiegów. Jednym z podstawowych jest koszenie, które w większości przypadków dokonywane jest lub powinno być co najmniej 5 razy w roku. Pierwsze w kwietniu, lub maju zależnie od warunków pogodowych. W tym roku zdecydowanie w kwietniu i to około połowy. Trawa powinna być skracana o ok. 1/3 wysokości i jak najrówniej. Jakie to ma znaczenie? Regularne skracanie o określoną długość przy tym samym składzie gatunkowym i podłożu poprawia ukorzenienie, zapewnia równomierny wzrost i wzmacnia rośliny, a jednocześnie umożliwia pozostawienie zmielonych fragmentów trawy na miejscu jako nawóz. Poniżej fotografia alejki na terenie ogródków działkowych. Widoczna jest wydeptana ścieżka na nieregularnie strzyżonym trawniku i odcinki regularnie strzyżone gdzie do wydeptania nie doszło. Na tym przykładzie widać jak lokalna dbałość o trawnik przyczynia się do jego jakości. Gdyby wymagać podobnych standardów od innych, cała aleja wyglądałaby lepiej.

       trawa1a

Trawniki należące do Gminy Wrocław ale też i wiele innych nie jest strzyżonych w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób. Jak wspomniałem na Szczepinie dotychczas zostały wykoszone głównie trawniki przy ciągach komunikacyjnych. Poniżej przykład ulicy Zachodniej

       trawa22a

Trawa została wykoszona o wiele za późno i stąd konieczność koszenia ponad połowy jej wysokości. Ponadto koszenie wykonano kosą spalinową i w związku z tym konieczne było uprzątnięcie pokosu, które nie zostało właściwie przeprowadzone. Samo koszenie przeprowadzono bardzo nierówno.

       trawa3a

Późne wykoszenie spowodowało też wyschnięcie głębszej części trawnika i powstawania kęp i pustych obszarów, których nikt nie uzupełnia przez dosianie. W ten sposób postępuje degradacja trawnika prowadząca do okresowej konieczności jego rewitalizacji.

       trawa18a

Spóźnione koszenie powoduje również dominację gatunków ekspansywnych wśród których dominują chwasty. Niekoszony trawnik utrudnia sprzatanie psich odchodów i śmieci. Wysoka i zaniedbana trawa wręcz "zachęca" do porzucania śmieci.

       trawa9a


Dbanie o trawniki w tym ich koszenie „Miasto” realizuje wyłaniając w przetargu zajmujące się tym firmy. Zarówno ZZM jak i ZZK korzysta w tym celu z podziału Wrocławia na 21 rejonów oznaczonych dużymi literami alfabetu (A-U). Wielkość rejonów zależna jest głównie od ilości mieszkań należących do zasobu komunalnego na danym terenie. W ten sposób powstałe rejony mają bardzo różne rozmiary. Porównywalne w przypadku wyłaniania firm sprzątających budynki komunalne ale absolutnie różne w przypadku wielkości terenów zielonych.

                       rejony kopia

Dla przykładu trawniki w rejonie Ł mają powierzchnię 24 000 m a w rejonie R - 223 629 m. W celu wyłonienia firmy zajmującej się terenami zielonymi zakłada się możliwość łączenia rejonów ale nie ich podziału na mniejsze. Uniemożliwia to wzięcie udziału w przetargach małym firmom, które nie są wiec w stanie spełnić wymogów zamawiającego i obsłużyć dużego obszaru. Są to między innymi Spółdzielnie Socjalne zatrudniające osoby bezdomne i długotrwale bezrobotne.
Do tematu jeszcze wrócę w artykule dotyczącym sprzątania klatek w budynkach komunalnych.

WIOSENNE BURZE

Przyszedł maj, który jak zwykle przyniesie gwałtowne burze i jak zwykle? grozi nam paraliż miasta spowodowany lokalnymi podtopieniami. Ta sama sytuacja powtarza się często w lipcu. Przesyłamy zatem do MPWiK informację / przypomnienie o miejscach na Szczepinie, w których najczęściej dochodzi do takich sytuacji i gdzie w związku z tym warto sprawdzić drożność instalacji. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że zarządca doskonale wie gdzie są newralgiczne punkty i je dogląda ale nie zaszkodzi przypomnieć a ponadto wskazać miejsca mniej oczywiste w których woda stoi długo i utrudnia dojścia do budynków lub podtapia regularnie piwnice. Zwracamy się zatem do mieszkańców Szczepina o wskazanie takich miejsc przesyłając opis, najlepiej ze zdjęciem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez profil fb Szczepin.Osiedle.Wroclaw.

Poniżej kilka fotografii z 2017 r.

7 burza  4i

8i  10i

13i  14i

WAŁY - SZCZEPIN

Po spotkaniu liderów powodziowych postanowiłem zrobić przegląd wału na Szczepinie. Pierwszy odcinek, pomiędzy mostem Sikorskiego i ul. Długą stanowi ściana betonowo-kamienno-ceglana.

 

A

Mur był w ostatnich latach remontowany wiec jest w bardzo dobrym stanie. Niepokoi jedynie stan uszczelki przy klapie burzowej. To właśnie przez kanalizację w 1997 roku w wiele miejsc przedostała się woda.

 

B        C

Kolejny odcinek – od ulicy Długiej do Portowej to teren przemysłowy – hurtownie i port. Port jest zaniedbany ale nabrzeże integralne. Dużo gorzej wygląda sytuacja przy hurtowniach gdzie rok temu doszło do oberwania części konstrukcji. Tu w każdej chwili może dojść do dalszej destrukcji i runięcia budynków do Odry.

D

E

F

Pozostała część to wał ziemny porośnięty roślinnością. Również został niedawno wyremontowany i wzmocniony. Na przedwalu rośnie wiele drzew i krzewów które przy wyższych stanach wody spowalniają przepływ a ostatecznie mogą zostać wyrwane i niesione przez wodę zagrażać budowlom.

G

H

I

Często jednak ekolodzy bronią tych enklaw zieleni. W przypadku Szczepina sprawę postanowiły rozstrzygnąć bobry. W ciągu najbliższych lat problem niewątpliwie zniknie.

J

Niestety od czasu remontu wałów nie ustaje wysypywanie śmieci w ich pobliżu.

K

 

SPOTKANIE LIDERÓW POWODZIOWYCH II

            W sobotę 14.04.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie liderów powodziowych we Wrocławiu. Jak już wspominałem każde osiedle oddelegowuje do tej funkcji jedną osobę, która w razie powodzi ma utrzymywać kontakt z Centrum Zarządzania Kryzysowego i wspomagać prowadzenie akcji. Tym razem liderzy poznawali temat od strony praktycznej. Zaznajamiali się z e sposobami zabezpieczania wałów, układania worków i stawiania zapór kozłowych. Zbliża się maj i majowe ulewy, więc to najwyższy czas. Kolejna pora deszczowa w lipcu.

Ciekawostki:

            Wrocław jako jedyne miasto w Polsce (info. CZK) ma rozmieszczone na swoim     terenie kilkanaście magazynów piasku na wypadek powodzi. Mają one postać górek przykrytych humusem i porośniętych trawą. Można nimi napełnić ok. 1 miliona   worków


3a

2a

4a

Strona 1 z 6

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Rada Osiedla Szczepin
ul. Zachodnia 1
53-643 Wrocław
 tel. 71 359 19 31
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo otwarte dane  wbo.png  wtc

npp  mam4  urbancard premium

SIP2  cui logo