Sołtysowice

                  Już prawie połowa maja a niewiele trawników we Wrocławiu, w tym na Szczepinie zostało wykoszonych, nie wspominając o braku jakichkolwiek śladów poprawy ich stanu poprzez dosianie czy usunięcie chwastów.

        trawa11a
Tereny zielone we Wrocławiu należą do różnych podmiotów : Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Zasobu Komunalnego, Spółka Ekosystem (tereny przy ulicach), Spółdzielnie Mieszkaniowe, Wspólnoty Mieszkaniowe, Wody Polskie, prywatni właściciele i dzierżawcy itd. Najczęściej mieszkańcy nie wiedząc kto jest zarządcą/właścicielem terenu, za zły stan terenów niesłusznie obwiniają Zarząd Zieleni Miejskiej, pod których zarządem pozostają najczęściej tylko nieliczne, ale za to największe obszary zielone. Niezależnie od tego kto zajmuje się pielęgnacją trawników wymagają one podobnych zabiegów. Jednym z podstawowych jest koszenie, które w większości przypadków dokonywane jest lub powinno być co najmniej 5 razy w roku. Pierwsze w kwietniu, lub maju zależnie od warunków pogodowych. W tym roku zdecydowanie w kwietniu i to około połowy. Trawa powinna być skracana o ok. 1/3 wysokości i jak najrówniej. Jakie to ma znaczenie? Regularne skracanie o określoną długość przy tym samym składzie gatunkowym i podłożu poprawia ukorzenienie, zapewnia równomierny wzrost i wzmacnia rośliny, a jednocześnie umożliwia pozostawienie zmielonych fragmentów trawy na miejscu jako nawóz. Poniżej fotografia alejki na terenie ogródków działkowych. Widoczna jest wydeptana ścieżka na nieregularnie strzyżonym trawniku i odcinki regularnie strzyżone gdzie do wydeptania nie doszło. Na tym przykładzie widać jak lokalna dbałość o trawnik przyczynia się do jego jakości. Gdyby wymagać podobnych standardów od innych, cała aleja wyglądałaby lepiej.

       trawa1a

Trawniki należące do Gminy Wrocław ale też i wiele innych nie jest strzyżonych w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób. Jak wspomniałem na Szczepinie dotychczas zostały wykoszone głównie trawniki przy ciągach komunikacyjnych. Poniżej przykład ulicy Zachodniej

       trawa22a

Trawa została wykoszona o wiele za późno i stąd konieczność koszenia ponad połowy jej wysokości. Ponadto koszenie wykonano kosą spalinową i w związku z tym konieczne było uprzątnięcie pokosu, które nie zostało właściwie przeprowadzone. Samo koszenie przeprowadzono bardzo nierówno.

       trawa3a

Późne wykoszenie spowodowało też wyschnięcie głębszej części trawnika i powstawania kęp i pustych obszarów, których nikt nie uzupełnia przez dosianie. W ten sposób postępuje degradacja trawnika prowadząca do okresowej konieczności jego rewitalizacji.

       trawa18a

Spóźnione koszenie powoduje również dominację gatunków ekspansywnych wśród których dominują chwasty. Niekoszony trawnik utrudnia sprzatanie psich odchodów i śmieci. Wysoka i zaniedbana trawa wręcz "zachęca" do porzucania śmieci.

       trawa9a


Dbanie o trawniki w tym ich koszenie „Miasto” realizuje wyłaniając w przetargu zajmujące się tym firmy. Zarówno ZZM jak i ZZK korzysta w tym celu z podziału Wrocławia na 21 rejonów oznaczonych dużymi literami alfabetu (A-U). Wielkość rejonów zależna jest głównie od ilości mieszkań należących do zasobu komunalnego na danym terenie. W ten sposób powstałe rejony mają bardzo różne rozmiary. Porównywalne w przypadku wyłaniania firm sprzątających budynki komunalne ale absolutnie różne w przypadku wielkości terenów zielonych.

                       rejony kopia

Dla przykładu trawniki w rejonie Ł mają powierzchnię 24 000 m a w rejonie R - 223 629 m. W celu wyłonienia firmy zajmującej się terenami zielonymi zakłada się możliwość łączenia rejonów ale nie ich podziału na mniejsze. Uniemożliwia to wzięcie udziału w przetargach małym firmom, które nie są wiec w stanie spełnić wymogów zamawiającego i obsłużyć dużego obszaru. Są to między innymi Spółdzielnie Socjalne zatrudniające osoby bezdomne i długotrwale bezrobotne.
Do tematu jeszcze wrócę w artykule dotyczącym sprzątania klatek w budynkach komunalnych.

Rada Osiedla Szczepin
    ul. Zachodnia 1
    53-643 Wrocław
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

782 221 888 (pon i czw 14:00-18:00)

Jak skontaktować się z Facebookiem? Kontakt z FB » Kontakt z FB » Chatwww.facebook.com/ROSzczepin

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP