Sołtysowice

NA FALI WSPOMNIEŃ – ROCZNICA POWODZI
               To już dwadzieścia dwa lata od powodzi tysiąclecia. Zdarzenie powoli zaciera się w pamięci. Ludzie odchodzą , rodzą się i dorastają kolejne pokolenia, które nie zaznały powodzi. Powódź to wyjątkowe zdarzenie, jednocześnie tragiczne i magiczne. Wyzwala w ludziach chęć współdziałania i pomocy, ale też wywołuje fascynację i potrzebę utrwalenia chwili. Tak było podczas i po „powodzi stulecia” w lipcu 1903 r. jak i „powodzi tysiąclecia” w lipcu 1997 r. Myślę, że warto jeszcze raz spojrzeć na fotografie z powodzi (1997 r. fot A. Dwojak) ku refleksji i przestrodze.

              Po powodzi 1903 roku władze Wrocławia wykonały szeroko zakrojone prace związane z poprawą ochrony przeciwpowodziowej, zwiększając kilkukrotnie możliwą wielkość przepływu wody. Podobne decyzje zapadły po powodzi w 1997 r. jednak do tej pory jeszcze nie wszystkie prace zostały wykonane i miasto nie jest w pełni zabezpieczone przed skutkami wystąpienia wody na poziomie z 1997r. Nie został jeszcze ukończony zbiornik retencyjny w Raciborzu i wały cofkowe Widawy. Obydwie inwestycje powinny być oddane w 2020 r. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska z 1997 roku, polegającego na kulminacji dwóch fal zostało zlikwidowane ale zakłada się, że obecny stan z powodów j/w to nie jest pełna gotowość.
Dla zilustrowania stanu przedstawiam kilka danych:
- średni poziom przepływu wód przez Wrocław – 300 m3/s
- do powodzi w 1997r maksymalny zakładany przepływ mógł wynieść - 2400 m3/s
- obecnie po modernizacji WWW, maksymalny przepływ to -2850 m3/s
- po wybudowaniu wałów cofkowych na Widawie – 3150 m3/s
- po wybudowaniu zbiornika w Raciborzu - 3650 m3/s
Wrocław jako jedyne miasto w Polsce (info. CZK) ma rozmieszczone na swoim terenie kilkanaście magazynów piasku na wypadek powodzi. Mają one postać górek przykrytych humusem i porośniętych trawą. Zmagazynowanym piaskiem można napełnić ok. 1 miliona worków
Ochrona przeciwpowodziowa Wrocławia prowadzona jest przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Bezpośrednio odpowiedzialna za ochronę jest Sekcja ds. Wrocławskiego Węzła Wodnego i Ochrony Przeciwpowodziowej działająca w Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Strzegomskiej 148 we Wrocławiu. Centrum organizuje cykliczne spotkania liderów powodziowych. Są to osoby (po jednej na każdym osiedlu) wskazane przez RO do stałego kontaktu z CZK, odbywania szkoleń w zakresie ochrony p.pow. ( zagrożone odcinki, metody uszczelniania, podwyższania wałów itp.) oraz instruowanie mieszkańców i pomoc w prowadzeniu akcji przeciwpowodziowej w sytuacji w której Straż Pożarna i inne służby z powodu znacznej skali powodzi potrzebują wsparcia. Liderem powodziowym na naszym osiedlu jest autor niniejszego artykułu.(więcej fotografii na naszej stronie fb)

6

 lipiec 1903 r.

18

lipiec 1997 r.

Rada Osiedla Szczepin
    ul. Zachodnia 1
    53-643 Wrocław
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

782 221 888 (pon i czw 14:00-18:00)

Jak skontaktować się z Facebookiem? Kontakt z FB » Kontakt z FB » Chatwww.facebook.com/ROSzczepin

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP