W poniedziałek 28.02.2022 Przewodnicząca Zarządu Osiedla Joanna Klima oraz Sekretarz Osiedla Michał Kawa spotkali się z urzędnikami jednostek i departamentów Urzędu Miasta. Urzędnicy odpowiadali na wcześniej przesłane pytania dotyczące Osiedla Szczepin i nie tylko. Przekazujemy Państwu najważniejsze omawiane kwestie:
Miasto nie ma w najbliższych planach remontu ul. Poznańskiej. Urzędnicy wiedzą o potrzebie jej remontu, jednak zadanie jest bardzo kosztowne i w budżecie na najbliższe lata nie ma na niego pieniędzy.
Pytanie dotyczyło wymiany latarni ulicznych na ledowe. Na Osiedlu ok. 95% latarni należy do Tauronu. Miasto nie zna planów ich wymiany/rewitalizacji. Jako Rada Osiedla możemy zwrócić się z pytaniem do Tauronu (co zrobimy) czy i kiedy planują wymianę oświetlenia ulicznego na ledowe.
Urzędnicy widzą potrzebę zlikwidowania kładki nad ul. Legnicką (przy pl. Jana Pawła II / ul. Nabycińskiej) i zastąpienie jej przejściem naziemnym. Brak jednak pieniędzy w budżecie miasta na usunięcie tej bariery architektonicznej i realizację okolic ul. Nabycińskiej.
Miasto powróciło do rozmów z Kolejami Dolnośląskimi, Polregio oraz Urzędem Wojewódzkim w sprawie jednolitego biletu MPK i PKP na terenie miasta. Na początku rozmów ustalono, że w trakcie ich trwania nie będą publikowane żadne informacje o jej przebiegu. Nie wiadomo kiedy i czy uda się dojść do porozumienia.
Po nowym torowisku wzdłuż ul. Długiej planowane są docelowo 2 linie tramwajowe:
Kozanów – pl. Bema - pl. Grunwaldzki (ta linia ma zastąpić linię autobusową C)
Pilczyce - pl. Dominikański - Tarnogaj
Tuż po otwarciu nowej trasy, przez ok. 4 miesiące, będą nią kursowały również wszystkie linie tramwajowe, które dzisiaj kursują po ul. Legnickiej (jest to związane z planowanym remontem kilku odcinków torowiska wzdłuż ul. Legnickiej)
Miasto nie posiada planów zagospodarowania przestrzennego dla terenu dawnej jednostki wojskowej przy ul. Poznańskiej. Wszystkie budynki, które aktualnie się tam znajdują, są umieszczone w ewidencji konserwatora zabytków. W związku z tym jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie zostaną one zburzone i zastąpione wieżowcami. Zlecono przygotowanie studium konserwatorsko - urbanistycznego, które ma wskazać czy i jakie istnieją możliwości ingerencji w istniejące budynki.
Cavatina (inwestor budujący kompleks przy ul. Sikorskiego) jest w trakcie projektowania skweru przy pl. św. Mikołaja (skwer z krzyżem). Przeznaczenie terenu ma się nie zmienić. Inwestycja ma dotyczyć ścieżek, ławek i zieleni. Rozmawialiśmy też o rewitalizacji zieleńca przy ul. Rybackiej i dokończenia projektu WBO na Skwerze K. Morawieckiego.
Miasto posiada kompleksowy projekt skweru przy dworcu Mikołajów. W jego skład wchodzą: oświetlenie, ścieżki, mała architektura (ławki, śmietniki), nowe nasadzenia drzew i krzewów. Szacowany koszt remontu to 350 tyś. zł. Aktualnie miasto nie posiada pieniędzy na zrealizowanie tej inwestycji. Jednak można by ją zrealizować poprzez np. Wrocławski Budżet Obywatelski lub Fundusz Osiedlowy.