pawlowice

PUNKT  WIDOKOWY

 

Punkt widokowy, znajdujący się na 49. piętrze Sky Tower, na wysokości 200 m, jest najwyższym punktem w Polsce, z którego można oglądać panoramę wrocławskiej Starówki, Stadion Miejski, most Rędziński, górę Ślężę a przy dobrej pogodzie nawet Śnieżkę (1602 m n.p.m, 98,3 km).

 

Zapraszamy wszystkich miłośników fantastycznych widoków. 

Panorama Wrocławia i okolic należy do Was!
Wjazdy na Punkt Widokowy odbywa się szybkobieżną windą – wejście od ul. Gwiaździstej,
oznaczone jako Punkt Widokowy.
Bilety do nabycia w Punkcie Sprzedaży Biletów na poziomie +1 na terenie Galerii Handlowej.
Informacje dotyczące wolnych miejsc dostępne pod numerem telefonu: 71 738 31 55
Rezerwacji grupowych (grupa min. 20 osób) można dokonać od poniedziałku do piątku w godz. od 08.00 do 16.00 pod numerem telefonu: 71 738 31 00 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nie ma możliwości dokonywania rezerwacji biletów indywidualnych.


CENY BILETÓW

poniedziałek - piątek

  • normalny – 10,00 zł
  • ulgowy – 5,00 zł,

sobota - niedziela i święta

  • normalny – 14,00 zł
  • ulgowy – 7,00 zł,

ulgowy – dla dzieci (powyżej 3-go roku życia), młodzieży uczącej się, studentów (do 25 roku życia), emerytów, rencistów i osób, które ukończyły 65 lat (po okazaniu ważnej legitymacji lub odpowiedniego dokumentu),
wstęp wolny – mają dzieci do lat 3, które mogą wjechać na Punkt Widokowy wyłącznie pod opieką osoby dorosłej,
Przy wejściu grup zorganizowanych, na każde 19 osób w grupie – jeden opiekun może wejść nieodpłatnie.
Inne wejścia nie uwzględnione w cenniku będą ustalane indywidualne.
Możliwość wynajęcia całego Punktu Widokowego jest możliwa po ustaleniach indywidualnych.

WINDA NA PUNKT WIDOKOWY ODJEŻDŻA O GODZINIE OKREŚLONEJ NA BILECIE
PROSIMY O PUNKTUALNE PRZYBYCIE
SPÓŹNIENIE POWODUJE UTRATĘ WAŻNOŚCI BILETU BEZ MOŻLIWOŚCI ZWROTU KOSZTÓW I WYMIANY

KASA BILETOWA

znajduje się na poziomie +1 na terenie Galerii Handlowej
CZYNNA:
Poniedziałek - sobota: 09:00 - 20:30
Niedziela: 10:00 - 19:30
przerwa: 12:00 – 12:20, 18:00 – 18:20

 

 

 

 Rzeźba Salvadora Dali "Profil czasu"

 

   

 

Ważąca prawie półtorej tony rzeźba Salvadora Dali "Profil czasu" stanęła przed Sky Tower we Wrocławiu, jednym z najwyższych budynków w Polsce.
Mierząca prawie 4 m i ważąca 1300 kg rzeźba została odlana z brązu. "Profil czasu" jest patynowany w tonacji brązowej i zielonej, posadowiony na postumencie.
Sury przypomniał, że ta monumentalna praca Salvadora Dali pochodzi z powstałej w latach 1977-1984 serii przedstawień zatytułowanych Profile of Time - Profil Czasu. Stanowi ona rzeźbiarską kontynuację rozważań artysty nad życiem, czasem, przemijaniem, trwałością losu, rozważań zapoczątkowanych powstałym w 1931 r. obrazem "Trwałość pamięci", znanym także pod tytułem "Cieknące zegary". Obraz znajdujący się obecnie w zbiorach nowojorskiego Museum of Modern Art należy do najsłynniejszych dzieł malarskich artysty, i jednocześnie jest najbardziej znanym obrazem surrealistycznym na świecie. "W prezentowanej we Wrocławiu rzeźbie, stanowiącej trzeci egzemplarz odlany z liczącej 8 sztuk edycji, wyraźnie widać powtarzający się motyw rozpuszczającego się zegara, rozłożonego na konarach drzewa. Artysta z dwuwymiarowej pracy malarskiej przeszedł do trójwymiarowej rzeźby. W zarysie drzewa widoczne są analogie do sylwetki człowieka, który stara się uchwycić ulotny czas, nie dający się ująć, przelewający się bezładnie

 

 

 

 

Stary Cmentarz Żydowski

 

 

W połowie wieku XIX stale rozrastającej się Gminie Żydowskiej przestał wystarczać cmentarz przy ulicy Gwarnej. Jak naglącą potrzebą była budowa nowej nekropoli najlepiej świadczą dane statystyczne: w 1825 roku Wrocław zamieszkiwało 4400 Żydów, ale już pięćdziesiąt lat później było ich prawie 18 tys., Dlatego w 1856 Gmina zdecydowała się kupić grunty we wsi Gabitz, przy obecnej ulicy Ślężnej. Jeszcze w tym samym roku, dokładnie 17 listopada odbył się pierwszy pogrzeb na nowej nekropoli, ziemię cmentarną pobłogosławił zaś rabin Abraham Geiger. W 1868 roku cmentarz znalazł się w granicach miasta. W późniejszych latach wchodził w skład kompleksu trzynastu okolicznych, nieistniejących już, nekropoli. Cmentarz był trzykrotnie powiększany, co znacznie wpłynęło na jego obecny wygląd, m.in. na znaczną ilość, monumentalnych grobowców, które stawiano tylko przy murach nekropoli. W 1912 roku przed wejściem na cmentarz stanęła nowa kaplica przedpogrzebowa oraz dom administracyjno – mieszkalny zarządu cmentarza (oba zrujnowane budynki rozebrano w lata 70. XX wieku).   Podczas II wojny światowej pochówki należały do rzadkości, w 1942 roku odbył się ostatni pogrzeb na cmentarzu. Teren cmentarza wydzierżawiła pobliska firma ogrodnicza, a jej właściciel planował założenie w tym miejscu zieleńca. Jego plany zniweczyły ostatnie tygodnie II wojny światowej i oblężenie Twierdzy Wrocław. Cmentarz, leżący na południowej linii frontu, stał się terenem zaciętych walk o Wrocław. Z tego okresu pochodzą liczne ślady po pociskach na pomnikach. W latach powojennych zapomniany cmentarz szybko niszczał. Dopiero po wpisaniu nekropoli w 1975 roku do miejskiego rejestru zabytków, cmentarz został prawnie zabezpieczony. Wkrótce zaczęły się intensywne prace konserwatorskie na jego terenie. W 1988 roku nekropolia został udostępniony do zwiedzania jako Muzeum Architektury Cmentarnej, a od 1991 jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. Obecnie jest jednym z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Obszar cmentarza to około 4, 6 ha, na który znajduje się ok. 12. tys nagrobków.

 

 

 

 

 

Samorząd Osiedla Powstańców Śląskich:
Zarząd Osiedla oraz Rada Osiedla
ul. Gajowicka 96A
53-422 Wrocław
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
5593 big www.facebook.com/ROPowstancowSlaskich

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP