pawlowice

Zarząd Osiedla Powstańców Śląskich wyraża zadowolenie z faktu iż Urząd Miejskie Wrocławia wsłuchał się w nasz głos i rozpoczyna prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania przestrzennego dla terenu dzisiaj należącego do Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Decyzja Radnych miejskich, którzy formalnie w dniu 6 lipca rozpoczęli procedurę, zabezpieczy to miejsce tylko pod przyszłą działalność kultury w tym miejscu.

Niemniej jednak mimo iż decyzja nas zadowala nie jest jeszcze końcem naszej pracy nad tym miejscem. Rozumiejąc fakt że małe kina studyjne przegrywają z multipleksami, należy naszym zdaniem dzisiejsze Kino Lwów przystosować i otworzyć szeroko na inne formy sztuki tworząc w tym miejscu Wrocławskie Centrum Kulturalne „Krzyki”.

W naszej ocenie budynek Kina Lwów to ogromny obiekt, w którym istnieje możliwość reaktywacji funkcji kulturalnych i edukacyjnych w zakresach:

  • Pokazy kinowe.
  • Występy grup teatralnych (np. możliwa współpraca z Wrocławskim Teatrem Tańca, Teatrem Pantomimy).
  • Festiwale.
  • Koncerty.
  • Zajęcia taneczne.

Ponadto obiekt posiada duży potencjał komercyjny z możliwością:

  • Wynajmu pomieszczeń na konwencje, sympozja, konferencje.
  • Wynajmu pomieszczeń biurowych
  • Wynajmu pomieszczeń piwnicznych

Poniżej zamieszczamy wstępny opis pomieszczeń.

1. Sala kinowa.
Sala kinowa zachowała swój pierwotny wygląd. Na sali oraz na balkonie zmieści się min. 550 osób. Ponadto na sali znajduje się także scena o wymiarach 10 x 6 m, dzięki czemu pomieszczenie może spełniać wymienione wyżej funkcje konferencyjne czy festiwalowe.

Stan foteli i podłogi jest zadowalający, jednak ściany i sufity wymagają remontu.

2. Dodatkowe sale na piętrach.

W budynku kina znajduje się kilka dużych, pustych pomieszczeń, które można zagospodarować jako miejsca na:

  • przestrzeń wystawienniczą,
  • szkoły tańca,
  • sale wykładowe i mniejsze pomieszczenia konferencyjne,
  • kameralne koncerty (możliwa współpraca z Filharmonią Wrocławską czy szkołami muzycznymi),
  • małe sceny teatralne (spektakle dla ok 100 -150 osób),
  • sceny kabaretu, monodramu i „stand up”.

Sale wymagają remontu ścian i podłóg. Istnieje możliwość podzielenia sal i dostosowania ich do konkretnych potrzeb.

3. Trzy niewielkie pomieszczenia wraz z holem.
Mogą posłużyć jako pracownie artystyczne i wystawiennicze dla malarzy, rzemieślników, fotografów. Dodatkowe pomieszczenie o podobnym charakterze znajduje się również na innej kondygnacji budynku.

4. Ogród.

Znajduje się w podwórzu, daje możliwość odrębnego wejścia do budynku. Może pełnić kilka funkcji:

Strefa relaksu dla okolicznych mieszkańców oraz uczestników wydarzeń organizowanych wewnątrz budynku. W tym miejscu można by było uruchomić mały punkt gastronomiczny. Warto pomyśleć o odbudowaniu niewielkiej fontanny, która przed wojną znajdowała się w centralnej części ogrodu.
Strefa kultury plenerowej, np. niewielkie wydarzenia plenerowe, takie jak teatr pantominy, czy zorganizowane występy artystów ulicznych.

5. Piwnice.

Piwnice są zespołem ciekawych architektonicznie pomieszczeń z łukowatymi przejściami, przypominającymi swoją strukturą Wrocławskie Centrum SPA przy ul. Teatralnej.
Ze względu na długość pomieszczeń, dawniej znajdowała się tam również kręgielnia.

W naszej ocenie pomieszczenia te można wykorzystać na działalność typu:

  • „escape room” – popularna rozrywkowa gra plenerowa w zagadki
  • sauny
  • siłownie


6. Pomieszczenia po dawnym mieszkaniu.
Trzy pokoje wraz z łazienką, niegdyś zamieszkane przez pracowników kina. Teraz można je przystosować do wynajmu na biur dla firm. Łączna wielkość pomieszczenia to ok. 110 m2.

W mojej ocenie w dawnym budynku Kina Lwów istnieje ogromny potencjał oraz szansa, aby obiekt na siebie zarabiał, a w najgorszym wypadku nie przynosił strat finansowych. Potrzebna jest jednak inwestycja w remont obiektu i dostosowanie go do realizacji wyżej wymienionych celów.

Zarząd Osiedla pragnie zauważyć, że gdyby nie Pani Anna Furmanowicz – scenarzystki ale również wielka pasjonatki Kina Lwów - prawdopodobnie o całej sprawie dowiedzielibyśmy się już po fakcie. Natomiast dzięki naszej szybkiej reakcji oraz wsparciu Pana Sergiusza Kmiecika – Radnego Sejmiku Dolnośląskiego wciąż liczmy, że obiekt pozostanie w rękach samorządowych, który pozwoli nam na utworzenie miejsca którym każdy znajdzie przestrzeń do działania dla siebie.

W linkach znajdują się skany uchwał i pism wystosowanych przez Zarząd Osiedla oraz interpelacja Radnego Sejmiku Dolnośląskiego.

Samorząd Osiedla Powstańców Śląskich:
Zarząd Osiedla oraz Rada Osiedla
ul. Gajowicka 96A
53-422 Wrocław
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
5593 big www.facebook.com/ROPowstancowSlaskich

Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocław Otwarte Dane  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławski Budżet Obywatelski  Graficzny odnośnik do serwisu: Wrocławska Karta Turystyczna

Graficzny odnośnik do serwisu: System Informacji Przestrzennej Wrocławia Graficzny odnośnik do serwisu: Nasz Wrocław

Graficzny odnośnik do serwisu: Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu  Graficzny odnośnik do serwisu: BIP