- Szczegóły
Szukasz najświeższych informacji o działalności samorządu Osiedla? Zapraszamy na nasz profil na portalu Facebook! Polub lub obserwuj - bądź na bieżąco z życiem Osiedla Powstańców Śląskich!
- Szczegóły
- Szczegóły
Zapraszamy na cykl 5 spotkań z dolnośląskimi artystami pt. "Zielone Wzory: warsztaty ekologiczne z tkaniną w tle". Motywem przewodnim spotkań będą artystyczne aspekty tkaniny i proekologiczne działania twórcze. Skupiać się będziemy na dekoracji tkaniny za pomocą rzemiosła artystycznego.
Zajęcia adresowane są do osób dorosłych wraz z dziećmi od 9 r.ż. z Osiedla Powstańców Śląskich i są bezpłatne (obowiązują zapisy on-line). Spotkania mają na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury i ekologii mieszkańców w formie kreatywnych warsztatów.
Zajęcia są realizowane w ramach projektu "Osiedla Kultury i Sztuki" prowadzonemu przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego). Dziękujemy również za współpracę Radzie Osiedla Powstańców Śląskich, która udostępni nam przestrzeń na zajęcia.
Na każdych zajęciach uczestnicy mają dostęp do narzędzi i materiałów. Niektóre z nich będą wymagać przyniesienia jednej małej rzeczy (szczegóły w zgłoszeniach do każdego warsztatu), aczkolwiek nie są to wymogi obowiązkowe.
GDZIE:
Siedziba Rady Osiedla Powstańców Śląskich ul. Gajowicka 96a
TERMINY:
16 marca (13:00 - 15:00) - malowanie tkaniny techniką shibori dla dzieci, prowadzi Robótki Stefci
formularz zapisowy: https://forms.gle/4dmfGVTMy4c9qdMg6
23 marca (13:00 - 15:00) - tkactwo dla dzieci, prowadzi Monika Splotka
6 kwietnia (13:00 - 15:00)- sitodruk dla dorosłych z dziećmi, prowadzi Pracownia Witryna
13 kwietnia (13:00 - 15:00)- batik dla dzieci prowadzi Mathias Vogel
20 kwietnia (13:00 - 16:00)- tkactwo dla dorosłych 3h!, prowadzi Monika Splotka
ZAPISY
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz Google za siebie lub za swojego podopiecznego. Linki do zapisów będą publikowane na około tydzień przed wydarzeniem, żeby umożliwić zapisy wszystkim zainteresowanym - również tym, którzy o naszym cyklu dowiedzą się już w trakcie jego trwania :)
Pamiętaj, aby potwierdzić zgodę na publikację wizerunku. Bez tej zgody uczestnictwo w wydarzeniu nie jest możliwe.
Szczegóły spotkań oraz informacje o prowadzących:
SHIBORI 16 marca
Shibori to technika ręcznego farbowania tkaniny, polegająca na tworzeniu wzorów poprzez składanie, zwijanie, zszywanie czy marszczenie materiału. Wywodzi się z Japonii, a na warsztatach poznacie jej odmianę jednokolorową w duchu low waste. Shibori to zabawa z czystą tkaniną. Zajęcia adresowane są dla dzieci powyżej 9 r.ż.
Prowadząca - Robótki Stefci
Skończyła technikum krawieckie, a szycie wciągnęło ją po uszy, dzięki temu mogła pochwalić się każdego tygodnia nową kreacją. W ramach Dolnośląskich Warsztatów Craftowych organizowanych przez Kwiat Dolnośląski wystartowała z pokazem, który spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Był to dla niej pierwszy krok do realizacji marzeń. To było w 2010 roku. Obecnie przekazuje swoją wiedzę krawiecką dużym i małym.
Stefa jest również pasjonatką podróży. Poznaje wtedy różne techniki, między innymi sztukę malowania na tkaninie shibori i sashiko. Shibori to japońska technika farbowania polegająca na składaniu, skręcaniu, fałdowaniu lub wiązaniu materiału i barwienia go na kolor indygo. Na warsztatach nauczy więc młodych adeptów sztuki tej pięknej orientalnej techniki.
Więcej o prowadzącym na stronie: https://stefcia.pl/
________________
TKANIE 23 marca i 20 kwietnia
Na tych zajęciach zajmiemy się nauką podstawowych splotów tkackich. Pierwsze spotkanie jest dedykowane dla dzieci +9 lat(23 marca), gdzie na małej rameczce pokażę na czym polega sztuka włókna. Zrobimy razem serwetki z bawełnianych sznurków i włóczek. Na drugich zajęciach dla dorosłych (20 kwietnia) zrobimy razem tkaną makatkę - dekorację ścienną z wieloma splotami. Na obydwu spotkaniach skupiać się będziemy na ekologicznych aspektach sztuki splotu. Przekażę ciekawostki związane z włóknem, jego wytwarzaniu oraz skąd pozyskiwać najlepsze materiały.
Prowadząca - Monika Splotka
Jest tkaczką i instruktorka splotów. Od 2018 roku prowadzi kreatywne zajęcia we Wrocławiu, a samą sztuką splotu zajmuję się 20 lat. Skończyła liceum plastyczne na specjalizacji tkaniny artystycznej i cały czas rozwijam swój warsztat. W swoich pracach wykorzystuję przede wszystkim naturalne włókna, pochodzące głównie z Dolnego Śląska. Kieruję się zasadą – codziennie pleć coś nowego! Więcej o prowadzącej na stronie www.splotka.pl
________________
SITODRUK 6 kwietnia
Na tych warsztatach zajmiemy się tradycyjną już metodą drukarską - sitodrukiem. Tworzyć będziemy fantazyjne wzory na tkaninach z motywami roślinnymi. Zajęcia te adresowane są dla dorosłych z dziećmi powyżej 9 r.ż. Zajęcia z druku jako jedyne wymagają przyniesienia własnych tkanin do ozdabiania. Możecie zabrać bawełnianą torbę, podkoszulkę czy plecak. Dla zapominalskich na miejscu będzie można również nabyć torbę/plecak.
Prowadzący - Ania i Michał z Pracowni Witryna
Pracownia Witryna to studio projektowania graficznego i pracownia sitodruku zlokalizowana na terenie Wrocławskiej Czasoprzestrzeni prowadzona przez Anne i Michała. Zakres ich działania w obszarze grafiki obejmuje tworzenie identyfikacji wizualnych jak i grafik mniej komercyjnych, a do ich ulubionej formy wyrazu należy plakat artystyczny. Dodatkowo pracownia organizuje liczne warsztaty min. sitodruku, marblingu czy czerpania papieru.
Więcej o nich na stronie: www.pracowniawitryna.com
________________
BATIK 13 kwietnia
Na tych zajęciach nauczycie się metody batiku przy malowaniu ulubionego wzoru na tkaninie. Rzemiosło to wykorzystywane było na terenie Afryki i Chin 1500 lat temu. Ale żeby stać się sztuką musiało dotrzeć na wyspę Jawa w Indonezji. Według badaczy prawdopodobnie było zarezerwowane dla rodziny Królewskiej. Zajęcia adresowane są dla dzieci powyżej 9 r.ż. W czasie warsztatów poznają jedną z najstarszych technik nakładania wosku pszczelego oraz zdobienia tkanin barwnikami.
Prowadzi - Mathias Vogel
Artysta plastyk oraz instruktor technik malarskich. Jest inicjatorem projektu "Sztuka Po(d)rzucona", którą realizuje na terenie Wrocławia. Porzuca swoje dzieła w przestrzeni miejskiej, chcąc podzielić się swoją wizją i zamiłowaniem do sztuki ulicznej. Traktuje miasto Wrocław jak wielką galerię, w której wystawia swoje prace na kontakt z jego mieszkańcami.
Więcej o prowadzącym na stronie: https://maciejptak1984.wixsite.com/pracownia-vogel
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły